Płeć piękna i silna

Zuzanna Gzubicka

Płeć piękna i silna

 

Czy pewna siebie kobieta to dobra kobieta? Jakie znaczenie ma dziś czerwona szminka? W jaki sposób postrzegane są współczesne kobiety?

Na początku spektaklu Showreel Urszula Bernat-Jałocha ubrana jest w czarną bieliznę. Wykonuje pewne siebie ruchy, którym towarzyszy stukot obcasów, co powoduje swego rodzaju zdezorientowanie. Gdy żółte światła gasną i zapalają się ponownie, artystka ukazuje się w krótkiej czarnej sukience i szpilkach. Teraz kobieta porusza się niezdecydowanie, co chwila potykając się, co sprawia, że jej stopy wykrzywiają się na różne strony. Jakby próbowała ze wszystkich sił dumnie utrzymać się na wysokości, a jednocześnie chciała zdjąć buty i znowu być boso. Performerce towarzyszą przy tym przeciągliwe i drażniące dźwięki, trzaski i szumy.

Tancerka walczy z narzuconymi ograniczeniami, nie chce podporządkować się stereotypowi współczesnej kobiety pełnej seksapilu i nagości, wciąż wołającej o uwagę płci przeciwnej. Na dowód tej walki na końcu spektaklu staje wyprostowana w butach na obcasach, wypluwa czerwoną szminkę i maluje usta. Wykorzystanie symbolu buntu i luksusu w ten sposób podkreśla samodzielność i brak potrzeby jakiejkolwiek pomocy ze strony mężczyzny.

Urszula Bernat-Jałocha to absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie ze specjalizacją pedagog baletu. Przez wiele lat rozwijała się w szkockiej szkole tańca i współpracowała z wieloma zagranicznymi artystami, m.in. ze znanym lubelskiej publiczności z zeszłorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Tańca Hofesh’em Shechter’em z Wielkiej Brytanii. Jako choreografka zadebiutowała w 2014 roku.

 

Showreel

XXIV Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

Choreografia, taniec, kostium: Urszula Bernat-Jałocha

Premiera: 30 marca 2018 roku, SCKM Kraków