Powtarzalne spięcia

Karolina Kaliszuk

Powtarzalne spięcia

 

Uważne przyglądanie się ciału. Walka o samoakceptację. Siła, której momentami brakuje.

Eliza Kindziuk – choreografka, pedagog tańca, tancerka – w See me w niezwykle autentyczny sposób ukazuje zmagania i stany emocjonalne osoby dotkniętej zaburzeniami odżywiania. W ciszy nerwowo dotyka swojego ciała, przegląda się uważnie niczym w lustrze. Obserwacja prowadzi do szybszych, spiętych ruchów, których zakres rozszerza się. W tle słychać cichą, spokojną muzykę.

Surowość i brak akceptacji widać szczególnie w momencie, gdy tancerka zdaje się ranić samą siebie w brzuch, powtarzając ten ruch kilkukrotnie, jakby nie miała już siły i chciała się poddać. Za chwilę jednak przechodzi w łagodne wyskoki, wyrażając nadzieję i wolę walki. Mimo tego pozostaje niespokojna, a jej obawy powracają. Ruchy stają się wolniejsze, niemy płacz wyraża trudność w przeżywaniu nawracających stanów.

Gdy artystka zaczyna fragment po fragmencie oglądać swoje ciało, wydaje się, że spektakl będzie zakończony klamrą. Po chwili jednak zmienia sekwencję, z każdym powtórzeniem dodaje coraz szybsze i mniej skoordynowane ruchy. W końcu jej taniec jest wyrazem bezsilnej bitwy, w której próbuje wyrzucić z siebie wszystko to, z czym się zmaga. Czy zwycięży?

 

See me
XXIV Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Choreografia i taniec: Eliza Kindziuk
Premiera: 23 marca 2019 – Festiwal Sfera Ruchu, Nowa Sól, Polska