Próba leczenia samotności

Zuzanna Gzubicka

Próba leczenia samotności

 

Dwie młode artystki plus inspiracja ruchami osób starszych. Małe, powolne, monotonne gesty jako punkt wyjścia do opowieści o ostatnim etapie ludzkiego życia.

Joanna Woźna i Magdalena Kowala to reprezentantki młodego pokolenia tancerzy. Dziewczyny same podkreślają, że lubią obserwować i uczyć się od bardziej doświadczonych artystów. W swoim duecie 102,5 przedstawiają stany emocjonalne, których doświadcza się w ostatnich dniach życia.

Tancerki ubrane są w podobne stroje – za duże marynarki i luźne spodnie w kratkę. Poruszają się blisko siebie, jakby były złączone ramionami. Synchronicznie wykonują te same czynności, takie jak odchylenie głowy w tył, wymachy ręką, upadek. Skupiają się na organicznym ruchu. Pod koniec rozdzielają się, naśladują wściekłe byki i tańczą po dwóch stronach sceny.

Będąc osobą w podeszłym wieku, czasami odczuwa się strach, smutek i złość. Dopiero wtedy można zrozumieć, że chociaż ciała bliskich sobie osób są obok, to każda z nich styka się z niezrozumieniem, trudnościami i samotnością. Łączą je wspólne wspomnienia i doświadczenia, ale ostatecznie każda żyje dla siebie. Spektakl uświadamia, że wzajemna miłość może zarówno zabierać ból, jak i go zadawać, a śmierć jest indywidualna.

 

102,5

XXIV Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

Kreacja i wykonanie: Joanna Woźna, Magdalena Kowala

Premiera: 29 czerwca 2019 roku, Toruń, Festiwal Strefa Ruchu