Zuzanna Olczyk

Rozedrgana

Drżenia przeszywają na wskroś. Grzmoty niczym uderzenia piorunów. Widzimy tancerzy. Czujemy poruszenie, dystans i jedność zarazem. Na scenie jest ich siedmioro. Tancerka robi siedem kroków. Rusza kolejna osoba, kolejne siedem kroków. I tak siedmiokrotnie. Rzeczywistość dopiero się stwarza, witamy u jej duchowych początków.

Jak wygląda życie duszy? Czy dusza rodzi się i umiera wraz z ciałem? Jak wygląda wędrówka duszy za życia? Pytania wypowiadane są w tańcu. Odpowiedzi poszukuje zespół artystów i artystek z Białorusi, Ukrainy i Polski. Tancerze pulsują w jednym rytmie. Dusza w choreografii Inny Aslamovej jest niczym wspólny organizm. Znika początkowy dystans. Niepokoi przejmująca chóralna muzyka Arvo Pärta. Czy odpowiedzią na ludzkie potrzeby duchowe są jedynie brzmienia religijne? Równie wyraziście rozbrzmiewa cisza między uderzeniami kotłów. Dynamikę całości nadają harmoniczne napięcia klasycystycznej muzyki w nie do końca klasycznym wydaniu.

Dusza jest piękna plastycznie, artyści znakomicie grają światłem i cieniem. Tancerze mają na sobie jasne stroje i przejrzyste folie szeleszczące przy każdym ruchu. Zrzucają je rozdzielając tym samym duszę od ciała. Człowiek od wieków snuje wyobrażenia o życiu po śmierci, tymczasem artystów zajmuje los duszy w żywym ciele. Spektakl to opowieść o jej rozedrganiu od narodzin aż po grób. Na wysokości serc tancerzy i tancerek jarzą się światełka. Twórcy zdają się personifikować duszę. Dlatego bywa ona pełna nadziei, miotana trudnymi doświadczeniami, poszukująca. Zbłąkana podobnie jak widz, który musi się odnaleźć w tym metaforycznym zamęcie. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi, są jedynie pytania. Jak możemy wspierać siebie nawzajem, by nie zostać samotnym wśród tłumu? Jak ruchem wyrazić emocje, które trudno ubrać w słowa?

Spektakl kończy scena, w której obok siebie leżą tancerze i foliowe kostiumy. Pod tymi drugimi światełka – oderwane od ciał. Wszystko zostało na ziemi. Patrzymy na martwe dusze.


Quadro Dance Theatre & Guests

Dusza

pomysł, scenografia: Inna Aslamova

choreografia: Inna Aslamova i tancerze oraz tancerki

muzyka: Arvo Pärt

projekt dźwięku: Uladzimir Maliukov

projekt świateł: Sam Davydzenka

taniec: Anastasiya Yembulaeva, Anton Dzioshau, Alesia Seraya (Białoruś), Maria Micek (Polska), Dmytro Vyskorka (Ukraina/Polska), Antonina Kaminska, Sofiya Kiykovska (Ukraina)

kostiumy: Valentina Shapovalova