Wydarzenie

Good Girl Killer _ Akcja

reżyseria, choreografia, wykonanie: Magda Jędra, Anna Steller, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Grzegorz Welizarowicz
muzyka: Grzegorz Welizarowicz
wizualizacje: Jacek Staniszewski
kostiumy: Julia Porańska i GGK
światła: Michał Kołodziej
czas trwania: 55 min

Oczekuję swojego życia. Oczekuję samego siebie. Tego jak sobie siebie wyobrażam.
Sam Shepard Akcja

“Akcja” jest drugą pełnometrażową produkcją kolektywu taneczno/performersko/muzycznego Good Girl Killer.

“Akcja” powstała w oparciu o dramat Sama Sheparda o tym samym tytule. GGK próbują odczytać dramat wykorzystując taniec, muzykę i rytm, wizualizacje, samplując fragmenty tekstu w oryginale i w tłumaczeniu. Widzowie będą mieli okazję wejść na chwilę do samotnego domu na rubieżach cywilizacji. Spotkają tam czwórkę bohaterów czekających na świąteczny obiad. Postaci w stanie podwyższonej aktywności emocjonalnej są rozdarte pomiędzy swoim ja wewnętrznym, a powłoką zewnętrzną.
Dramat Sheparda miał swoją premierę w 1975 roku w Nowym Jorku. Była to bodaj jedyna sztuka pisarza, która nie spotkała się z pozytywną reakcją zarówno krytyki jak i publiczności. Mówiło się, że jest zbyt nieprzystępna i absurdalna. Dopiero po czasie okrzyknięto ją jedną z najważniejszych sztuk amerykańskich XX wieku. Shepard analizuje moment przekraczania granicy pomiędzy skrajnymi stanami własnego ja. Pod pozornym bezruchem pulsuje rytm napiętej, wytężonej obecności bohaterów i ich duchowej absencji.
GGK pragnie stworzyć  w “Akcji” teatralno/performerską sytuację, mówiącą o niemożności ucieczki od własnej krwi, od własnej tożsamości i o ludzkiej niezgodzie na taką determinację.

Zdjęcia