Wydarzenie

Yann Marussich _ Bleu Provisoire

pomysł i interpretacja: Yann Marrusich
scenografia: Daniel Demont
reżyseria świateł: Colin Legras
realizacja wideo: Ulrich Fischer
produkcja: Perceuse Productions

Yann Marussich, były dyrektor Theatre de I’Usine w Genewie, uczynił ze swojego ciała podstawowy obiekt zainteresowań artystycznych. W „Coeur Affame” (1996) pokazał charakterytyczny dla siebie brak zainteresowania „tańcem”. W tej hipnotycznej manifestacji głos choreografa zabiera nas daleko w najintymniejsze zakamarki serca tancerza.

Swoje doświadczenia kontynuuje w „Bleu Provisoire” (2001). artysta pozostając nieruchomo na scenie używa aparatury wideo, tak jak malarz używa pędzla. Zabiera widza w podróż po swoim ciele, która przeistacza się w monochromatyczną projekcję na ekranie. Jedynie oddech powoduje ruch ciała, a niedostrzegalny ruch organów wyrażony jest przez skórę. Ciągle zmieniające się ciało jawi się w dwóch wymiarach: jako sztuczny poruszający się obraz i jako pełne poezji dzieło malarskie. Abstrakcyjne i niesamowicie żywotne.

Taniec Yanna Marusicha, w tej tak oryginalnej choreografii na organy i płyny, jest całkowicie niebieski i nieruchomy. Po osmiu miesiącach medycnych analiz i przygotowań powstał surrealistyczny eksperyment taneczny, ktoremu towarzyszy futurystyczny, zmiksowany przez DJ’a krajobraz dźwiękowy, Spektakularne. (fragment recenzji)