Wydarzenie

Kekäläinen & Company _ BODY – Fragmenty ludzkiego ciała

Koncepcja i choreografia:Sanna Kekäläinen Wykonanie: Sanna Kekäläinen, Johanna Rantanen Muzyka: Aake Otsala Projekt świateł Matti Jykylä Projekt kostiumów: Riitta Röpelinen Tekst: Kari Hukkila Projekt graficzny: Olli Turunen Produkcja: Laura Käpyaho Premiera: 6 November 2002 Czas:60 min

OBRAZY – WRAŻENIA – CIAŁA Odczuć obnażenie, udostępnić, narodzić się, oddychać, połączyć, przemieszać, być zdanym na łaskę, określić tożsamość, drżeć.

Spektakl dotyczy spojrzenia na ludzkie ciało z trzech punktów widzenia: historycznego (politycznego), prywatnego (osobistego) i fizycznego. Odnosi się też do dylematu współczesnego człowieka: czym jest dla nas dzisiaj fizyczna rzeczywistość? Twórca analizuje także jak ciało było postrzegane na przestrzeni wieków.

Fragmenty recenzji: „W spektaklu ciało związane jest nie tylko z osobistym doświadczeniem. Jest ono również przestrzenią publiczną, umysłową i polityczną. Sanna Kekäläinen i Johanna Rantanen wchłaniają i przetwarzają to wyzwanie tak doskonale, że w ich tańcu widz może dostrzec najszersze spektrum idei dotyczących ciała.” „Spektakl w całości jest odważną i poważną wypowiedzią, która każe odnieść się do ciała z głębszym namysłem.” Kaisa Kurikka „Turun Sanomat”, Listopad 2002

Kekäläinen & Company prezentuje najwyższy poziom fińskiego tańca współczesnego. Misją Kompanii jest promowanie tańca jako sztuki intelektualnej z potencjałem emocjonalnym i politycznym. Twórcą Kompani jest Sanna Kekäläinen, choreograf i tancerka. W swoich pracach łączy ona zamysł poetycki i konceptualny, filozofię i silną fizyczność oraz oryginalny język ruchu. Podstawową zasadą koncepcji twórczej Kekäläinen & Company jest idea międzynarodowego dialogu. Kompania podróżuje bardzo intensywnie od roku 1996 wszędzie spotykając się z wielkim uznaniem za odwagę i wysoki poziom artystyczny. W 1994 Sanna Kekäläinen otrzymała prestiżową nagrodę artystyczną Young Finland, po raz pierwszy przyznaną w dziedzinie tańca.