Wydarzenie

Lander Patrick _ Cascas d’Ovo ( Eggshells)

Pomysł, choreografia, dramaturgia i kostiumy: Lander Patrick
Taniec: Jonas Lapec i Lander Patrick
Projekt świateł: Lander Patricki Rui Daniel
Dyrektor techniczny: Rui Daniel
Konsultant artystyczny: Tomaz Simatovic
Produkcja: Clara Antunes
Koprodukcja z Festival Materiais Diversos
Czas trwania: 45 min

„To nie jest historia miłosna”

„To nie jest historia miłosna” jest odwołaniem do obrazu René Magritte’a „Ceci n’est pas une pipe” („To nie jest fajka”, 1929). Podobnie jak w przypadku obrazu Magritte’a, który zaprzecza swojemu tytułowi, związek, który możemy obserwować na scenie, wchodzi w bezpośredni konflikt ze swoim opisem. Każdy członek widowni musi zdecydować pomiędzy tym, co widzi a tym, co przeczytał.

„Eggshells” jest zdefiniowany przez to napięcie. W pierwszej części spektaklu dwóch mężczyzn z zakrytymi oczami wykonuje precyzyjne ruchy, rytmiczne w swej naturze, prawie muzyczne. Dźwięki ciała działają jak metronom. Choreografia określa muzykę i ciszę, odmierza czas, prowadzi dramaturgię spektaklu. Pieszczoty i prowokacja. Zawłaszczanie terytorium, próba sił. Dawanie i odbieranie. Kroczenie do przodu, aby wziąć to, co kiedyś należało do Ciebie.

Ryzyko zatracenia się dwóch tancerzy w choreografii jest bardzo realne. Tancerze i widzowie spotykają się wokół tego zadania: wirtuozerski strzał w ciemno. Przypadkowo nietrafione uderzenie albo błędny krok w pierwszej 25-minutowej sekwencji ruchów staccato jest uzgodniony i przypomina widowni, że mimo wszystko są wciąż ludźmi.

Prawdziwa komunikacja w nierzeczywistym kontekście.

W miarę rozwoju spektaklu, dwóch mężczyzn odtwarza swoją relację, jak gdyby były to sekwencje ujęć. Jesteśmy coraz bardziej oczarowani wzrostem energii pomiędzy tancerzami. Słownik dźwięków rozszerza się do rozmiarów skomplikowanej kompozycji różnych wariacji, rytmów i dziecięcych zabaw. Jest miejsce dla momentów naiwności i perwersyjnych sugestii. Komunikacja trwa poprzez ciszę. W wyniku braku ciszy, doświadczamy wpływów dźwięków, które już zaistniały, jak i tych, które dopiero nadejdą. A teraz tańczą w ciszy…

Uwagi choreografa
„Eggshells” narodziło się z potrzeby zbadania transcendentnego, telepatycznego połączenia rozumianego jako najwyższy stopień intymnej więzi pomiędzy dwójką ludzi. Świadomie staram się nie wpływać na sposób możliwych interpretacji, dostarczając przede wszystkim prawdziwe doznania, które oferują nowy wymiar dialogu. Jako przerwa od codziennego, gorączkowego życia, spektakl ten stara się zanurzyć widownię w ciszy oraz w muzyce komunikujących się ze sobą ciał…

www.materiaisdiversos.com