Wydarzenie

Śląski Teatr Tańca _ Czar Zwyczajnych Dni – Sen Świętego

Choreografia: Jacek Łumiński Tańczą: Sylwia Hefczyńska –Lewandowska, Sebastian Zajkowski, Leszek Stanek, Eryk Makohon, Eva Lackova, Korina Kordova, Aleksander Kopański Premiera: Kwiecień 2005 Czas: 65 minut

„(…) (Jacek Łumiński) Po raz kolejny udowodnił, że przestrzeń klasycznego pudełka można wypełnić niepowtarzalną energią, jaką emanują tancerze.(…) Ruch zaprojektowany na siedem osób robi wrażenie: artyści płynnie przechodzą od solowych etiud do grupowej ekspresji.(…) Genialny efekt przyniosło połączenie tańca i kilku ludowych pieśni.” – Aleksandra Czapla, „Gazeta Wyborcza”

„Wspaniałe, perfekcyjne etiudy taneczne, gesty na pozór zwyczajne, proste, a wymagające lat pracy”. – Monika Żmijewska, „Gazeta Wyborcza”

„Czar Zwyczajnych Dni – Sen Świętego” to spektakl o pewnym nierealnym miejscu, pomiędzy złudą i rzeczywistością. Jest to miejsce, w którym ludzie żyją nieświadomi tego co rzeczywiste, a co nierealne. Spotykają się w realnym życiu, nie zauważając piękna ani wartości, nie wiedzą też czy miłość, którą napotykają jest prawdziwa; nie odróżniają kłamstwa od uczciwości i żyją spoglądając z nadzieją w odległe światy, w których szukają uleczenia. Postaci nie zatrzymują się ani na moment w swoich poszukiwaniach ideału i czegoś co pomogłoby im trwać przy podjętych decyzjach, utrwalając ich więź z tradycją oraz czyniąc ich życie sensownym. Są pochłonięci tym co przynosi dzień: bawią się, walczą ambitnie o pozycję zawodową, spierają się z przyjaciółmi. Wszystko to rozgrywa się we śnie świętego i zwyczajne dni przestają już być zwykłymi dniami. Widz sam łączy elementy spektaklu tworząc czyste obrazy we własnej wyobraźni. Jacek Łumiński

Pierwszy polski, zawodowy zespół tańca współczesnego założony w 1991 roku w Bytomiu przez dyrektora/choreografa Jacka Łumińskiego, który stworzył nową formę i styl w oparciu o bogate narodowe tradycje kulturalne. Styl choreograficzny Łumińskiego i tworzony przez niego materiał ruchowy wywodzą się z tradycyjnych oraz współczesnych form tanecznych i są ściśle związane z kulturą polską. Gdziekolwiek za granicą zespół występuje, czy też prowadzi warsztaty, uważa się je za nieporównywalne i nowatorskie.

Śląski Teatr Tańca występował i prowadził zajęcia warsztatowe w Polsce oraz w Niemczech, Izraelu, Słowacji, Republice Czeskiej, na Węgrzech, w Szwajcarii, Finlandii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i kilkakrotnie w USA. W repertuarze zespołu znalazły się spektakle Jacka Łumińskiego, Avi Kaisera (Belgia), Anny Sokolow (USA), Marka Haima (USA), Risy Jaroslow (USA), Melissy Monteros (USA), Wendella Beaversa (USA), Sama Costy (USA), Franka Handelera i Diane Elshout (Holandia), Christine Brunel (Niemcy), Henrietty Horn (Niemcy), Conrada Drzewieckiego, Paula Claydena (Wielka Brytania) oraz wznowienia historycznych prac choreograficznych Poli Nireńskiej – polskiej tancerki/choreografa doby międzywojennej, przygotowanych przez Rimę Faber (USA).

W roku 2002 ŚTT występował z sukcesem w Nowym Jorku (The Kitchen) i Dusseldorfie (Global Dance). W roku 2004 spektakl Jacka Łumińskiego „Makrokrempatologia – myśli mocno potargane” był prezentowany na scenach w Kalkucie (Indie), Vancouver (Kanada) i Los Angeles (USA).

W mijającym roku podczas festiwalu Vancouver Dance Festival odbyłą się premiera spektaklu „Here to There” będącego rezultatem wspólnego projektu zrealizowanego przez ŚTT i Kokoro Dance Company z Kanady.