Wydarzenie

Nederlands Dans Theater 2 _ Dare to Say

Nederlands Dans Theatre (NDT) ma zaszczyt zaprosić na transmisję na żywo NDT 2 – „Dare to Say”. Pierwsze dwa spektakle sezonu będą nagrane i transmitowane na żywo, dzięki czemu w domowym zaciszu będzie można cieszyć się występem na żywo prosto z Hagi (Holandia). Transmisja na żywo oprócz spektaklu będzie zawierać również wprowadzenie. Gdy tancerze pojawią się na scenie w Hadze, będzie można ich oglądać w tym samym czasie na własnym ekranie w domu. Będzie to oczywiście niezwykle intensywne doświadczenie teatralne. Tancerze i zespoły wspierające za kulisami dołożą wszelkich starań, aby obecność na każdym z przedstawień online była tak wyjątkowa i inspirująca jak zawsze.

Informacje o programie
Kontynuując występy sezonu 2020–2021, NDT ma zaszczyt zaprezentować drugą odsłonę programu w wykonaniu NDT 2. „Dare to Say” to dwa premierowe spektakle dwóch wyróżniających się twórców. W swoich nowych kreacjach Alexander Ekman i Dimo Milev rzucają wyzwanie tancerzom drugiej formacji tanecznej, stosując różne podejścia do ruchu i choreografii dostosowane do ograniczeń nałożonych przez COVID-19.

Po zakończeniu własnej kariery tanecznej były tancerz NDT 2 Alexander Ekman (ur. w Szwecji w 1984 r.) postanowił skupić się wyłącznie na tworzeniu choreografii, w których przedstawia sprytne i zadziorne podejście do ruchu oraz swój wyjątkowy dar inscenizacyjny. Ekman często do swoich choreografii komponuje muzykę i opracowuje scenografię. Jego najnowsze dzieło dla NDT zatytułowane „FIT” powstało na potrzeby NDT 2 w sezonie 2018–2019.

Po wszechstronnym i bogatym doświadczeniu w kilku formacjach, w tym Compañía Nacional de Danza, i pracy z choreografami, takimi jak William Forsythe, Ohad Naharin czy Hans van Manen, choreograf Dimo Milev (ur. w Bułgarii w 1976 r.) rozwinął bardzo charakterystyczną jakość ruchu, która płynie organicznie i często jest zakorzeniona w bliskiej intymności. Wcześniej współpracował z NDT 2 w ramach „Up & Coming Choreographers” w 2019 r. Podczas tworzenia swojej części

„Dare to Say” Milev będzie współpracował z kompozytorem Miguelangelem Clercem Paradą. Spektakl jest jego pierwszym dziełem, które ma być wystawiane w ramach programu stałego NDT.

Wieczorowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Dutch Ballet Orchestra.

O AUTORACH

Alexander Ekman (Szwecja) rozpoczął swoją karierę jako choreograf, gdy jeszcze tańczył w NDT 2. Wcześniej występował z Royal Swedish Ballet i Cullberg Ballet. Dla NDT Ekman stworzył między innymi „Cacti” (2010), „Left Right Left Right” (2012), „Maybe Two” (2013), „Definitely Two” (2013) oraz „FIT” (2018). Ekman jest uznanym na całym świecie choreografem, który tworzył dla wielu innych formacji tanecznych, takich jak Göteberg Ballet czy Ballet de l’Ópera de Paris.

Dimo Milev (Bułgaria) studiował w Narodowej Szkole Baletowej w Sofii. Występował w spektaklach takich twórców, jak William Forsythe, Ohad Naharin, Hans van Manen, Mats Ek, Wim Vandekeybus i Jiří Kylián, a także w realizacjach różnych zespołów tanecznych, w tym dla Compañia Nacional de Danza. Od 2009 r. pracuje jako niezależny tancerz i choreograf. Milev po raz pierwszy ułożył choreografię dla NDT 2 w ramach „Up & Coming Choreographers” w 2019 r. Pracuje też nad spektaklem, który będzie wystawiany w obecnym sezonie w ramach programu stałego NDT.

Choreografie:
Alexander Ekman – premiera światowa
Dimo Milev – premiera światowa