Wydarzenie

Theatregroup Trava _ Hahmomania

pomysł: Anna Jankowska & Heini Nukari
tańczą: Anna Jankowska & Heini Nukari
światła: zespół

TRAVA powstała ze współpracy dwóch niezależnych artystek: Anny Jankowskiej z Polski i Heini Nukari z Finlandii.

Anna Jankowska ukończyła szkołę muzyczną oraz szkołę aktorską Studio AS w Warszawie, brała udział w warsztatach Odin Theatre, Teatru Derevo, w warsztatach tańca współczesnego, baletu, butho, współpracowała z kilkoma grupami teatralnymi. Od 1995 roku kieruje własnymi grupami – Teatrem Tańca ALMA, Teatrem Scena 07. Zakłada też wraz z M. Tominaga, U.M. Berzborn o Flori Rainferberg „Company Maru”.

Heini Nukari studiowała na wydziale tańca w Orivesi, dyplom przygotowała na Wyższej Uczelni Artystycznej w Amsterdamie, naukę kontynuowała na wydziale tańca Szkoły Teatralnej w Helsinkach. Występuje w wielu krajach Europy, między innymi na Festiwalu „Malta” w Poznaniu, w Amsterdamie, Krakowie, Berlinie, Lipsku. Jest tancerką, performerką, współpracuje z tancerzem butho Yomiko Yoshioki, pieśniarką Amy Green.

TRAVA jest połączeniem ciała, dźwięku i obrazów w teatr ruchu, w który takie elementy jak obraz istnieją wewnątrz i na zewnątrz i ulegają transformacji w pejzaże ciała. W porównaniu z liczebnością grupy, repertuar, jaki proponuje teatr jest szeroki. Każdy spektakl TRAVY jest inny, co daje artystom swobodę w poruszaniu się pomiędzy stylami.

„Poszukujemy skondensowanej i czystej formy wyrazu, która jest komunikatywna, bez potrzeby odwoływania się do specjalnych efektów, mając zaufanie do fizycznej obecności i siły ciała ludzkiego” mówią o sobie artystki.