Wydarzenie

Jacek Przybyłowicz _ Humani Corporis Fabrica – PREMIERA LUBELSKA

Tworząc choreografię dla duetu dojrzałych tancerzy – Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka, choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. „Humani Corporis Fabrica” to swoisty rodzaj wykładu anatomicznego, „słuchowisko choreograficzne”, do którego głosu udzielił Andrzej Chyra.
Kontekstem dla współczesności jest tutaj czas, kiedy rodziła się nowoczesna medycyna, której pierwsze refleksje często komunikowane były w quasi-teatralny i artystyczny sposób. Ten sam czas, gdy na dworach arystokratycznych kształtował się jeszcze inny sposób patrzenia na ciało: taniec teatralny. Taniec, porzucający młodość i perfekcję na stole sekcyjnym, jest tutaj obszarem, na przestrzeni którego dokonuje się swoisty proces indywiduacji, przetwarzania wiedzy i doświadczania świata poprzez ciało i jego funkcjonalności. Widz staje się uczestnikiem swoistego theatrum anathomicum, tancerz oglądany jest przez pryzmat zmieniającej się fizjologii i produktywności, zaś choreografia eksploruje motywy zmęczenia, wyczerpania i przemijalności.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

choreografia i kostiumy: Jacek Przybyłowicz
taniec: Ryszard Kalinowski, Grzegorz Pańtak
głos: Andrzej Chyra
muzyka: Adam Walicki
tekst, wsparcie dramaturgiczne: Joanna Szymajda
reżyseria świateł: Ewa Garniec
oprawa wizualna: beton
udział specjalny: stół stolarski odziedziczony przez Grzegorza po dziadku Janie
producent: Stowarzyszenie Przyjaciół Kieleckiego Teatru Tańca
koproducent: Centrum Kultury w Lublinie
partnerzy: Fundacja Ciało/Umysł, Kielecki Teatr Tańca
premiera: 2.10.2021 r., Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł, Warszawa
czas trwania: 40 min

Zdjęcia