Wydarzenie

Arno Schuitemaker _ The Way You Sound Tonight

„»The Way You Sound Tonight« Arno Schuitemakera to jedno z tych teatralnych przeżyć, na które apetyt rośnie w miarę jedzenia. Schuitemakerowi wszystko doskonale się udaje” – jury VSCD. Spektakl został uhonorowany nagrodą za najbardziej imponującą produkcję taneczną 2019 roku w Holandii.

W doczesnych doświadczeniach wieczności pięciu wykonawców budzi do życia nieprzerwane cykle pulsujących ruchów.

Przy publiczności siedzącej po przeciwnych stronach sceny i wszechobecnej muzyce artyści tańczą bez wytchnienia – niczym oddech i bicie serca, jak noc i dzień. Publiczność doświadcza jednego z wielu cykli, z których każdy trwa godzinę. W tych coraz bardziej jednoczących się rzeczywistościach pojawia się jasna intensywność – teraźniejszość nigdy nie była tak widoczna.

Ciągle ewoluując i odnawiając się, skład wykonawców/wykonawczyń zmienia się w każdym cyklu – osoba kończąca pierwszy cykl rozpoczyna drugi. Niczym powrót do początku, echo z przeszłości rozbrzmiewa w przyszłości, za każdym razem rozpalając synergię, która wykracza poza te ramy.

Premiera na Holland Festival 2018 w Amsterdamie była „jedną z głównych atrakcji festiwalu” – podsumowało Cultuurpers. Arno Schuitemaker stworzył „The Way You Sound Tonight” we współpracy z kompozytorem/gitarzystą Aartem Strootmanem i projektantem oświetlenia Jeanem Kalmanem.
Recenzje prasowe:
„Najlepszy spektakl sezonu.”
Lisa Reinheimer, Theatermaker

„Głównym tematem jest cykl jako rama dla radykalnie realizowanego przepływu nieprzerwanego ruchu. Przedstawienie kończy się tak, jak się zaczyna: jeden tancerz o zmierzchu oraz jego ruch – mały i intymny. […] Oświetlenie również znakomicie oddaje cykliczność.”
Alexander Hiskemuller, Trouw

„Arno Schuitemaker przewyższa samego siebie dzięki wyśmienitemu »The Way You Sound Tonight«. […] Schuitemakerowi udało się niezwykle dobrze zastąpić przedstawiane zazwyczaj w sposób wizualno-estetyczny ciało, które dominowało w holenderskim krajobrazie tanecznym przez dziesięciolecia. Zamiast tego pojawia się rozsądny, fizycznie rezonujący wysiłek tancerzy.”
Fransien van der Putt, Cultuurpers

„Hipnotyzujące ruchy i minimalistyczna muzyka elektroniczna. Chodzi o energię, całość wywołuje napięcie i sprawia, że wstrzymujesz oddech.”
VPRO

„Zdaję sobie sprawę, że jako publiczność stajemy się częścią przedstawienia. To niesamowite, że Arno Schuitemaker daje nam taką możliwość.”
Emilia Nova, 8WEEKLY

Koncepcja i kreacja: Arno Schuitemaker
Wykonanie: Ivan Ugrin, Piet Defrancq, Kim Amankwaa, Emilia Saavedra, Stein Fluijt/Mark Christoph Klee/Gaetano Badalamenti
Scenariusz: Guy Cools
Kompozycja muzyczna: Aart Strootman
Projekt oświetlenia: Jean Kalman

„The Way You Sound Tonight” to produkcja SHARP/ArnoSchuitemaker we współpracy z Holland Festival, Chaillot – Théâtrenational de la Danse, Dans Brabant i Le Pacifique CDCN Grenoble ARA we współpracy z CCN2 Centre chorégraphique national de Grenoble. Projekt wspiera ICK Amsterdam. Podziękowania dla Het Huis Utrecht.

„The Way You Sound Tonight” powstał przy współudziale Performing Arts Fund NL, Fonds 21 i NORMA Fonds. SHARP/ArnoSchuitemaker jest finansowane przez AFK (Amsterdam Fund for the Arts).