Wydarzenie

compagnia zappala danza _ Instrument 1

choreografia i reżyseria: Roberto Zappalà
tańczą:  Adriano Coletta, Alain El Sakhawi, Roberto Provenzano, Fernando Roldan Ferrer, Salvatore Romania, Antoine Roux-Briffaud, Alessandro Vacca
muzyka: Puccio Castrogiovanni (na  żywo/ live on stage)
światła: Roberto Zappalà
projekt:  Nello Calabrò, Roberto Zappalà
kostiumy: Roberto Zappalà
czas trwania: 60 min

„Instrument 1” jest pierwszym etapem projektu Instrumenty, przez który Roberto Zappalà w swych poszukiwaniach artystycznych, bada ciało w związku z dźwiękiem, hałasem i muzyką.

“Instrument 1 <scoprire l’invisibile>” to przedstawienie poświęcone poznawaniu sycylijskich tradycji, ale przede wszystkim „marranzano” (drumla), typowego sycylijskiego instrumentu, często kojarzonego z mafią, z którego wydobywane są tradycyjne dla Sycylii dźwięki. Puccio Castrogiovanni, lider grupy Lautari, wraz z choreografem Roberto Zappalà przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę badania nad instrumentem, które doprowadziły do stworzenia sugestywnych i oryginalnych dźwięków i rytmów. Premiera spektaklu miała miejsce na Etnafest Arte, festiwalu, który był jednocześnie współproducentem wydarzenia, w sierpniu 2007. Był to pierwszy krok „nakreślenia na nowo map” Sycylii, nowego przedsięwzięcia Roberto Zappalà, który ma na celu nowe odczytanie Sycylii poprzez jego własny język. Na scenie pojawia się siedmiu tancerzy oraz Puccio Castrogiovanni ze swoją marranzani.

Zdjęcia