Wydarzenie

Rogie & Company _ Klucz do celi mnicha

Choreografia i scenografia: Piet Rogie Muzyka: William Schottstaedt, Meredith Monk Światło: André Goos, Piet Rogie Kostiumy: Mabinte van de Belt Film: Piet Rogie Kamera: Henk Leurink Montaż: Erik van de Belt Fragmenty tekstów: Charlotte Brontë, Fiodor Dostojewski, Blaise Pascal, Harold Pinter, William Szekspir Kreacja: Peter Cseri, Angelina Deck, Sabine Molenaar, Irena Mikec, I-Chen Zuffellato Premiera: Wrzesień 2005 Czas: 70 min.

Poprzez swój nowy spektakl choreograf, Piet Rogie, obiera nowy kurs w karierze. Spektakl ten ma źródło w solowej pracy choreografa zatytułowanej „Mnich” z roku 2004. Wraz ze spektaklami „Wiosna” i „Echo”, „Mnich” tworzył tryptyk pod tytułem „Odbicia krzyku”, którym świętował 15-lecie istnienia swojego zespołu.

W nowym spektaklu piątka tancerzy wybiera się w podróż do sedna ich indywidualności. Pozostawiając za sobą miejsca, z których pochodzą, poszukują oni klucza do celi zamieszkującego w nich mnicha. Sceny nabierają charakteru medytacji i zyskują wspaniałą wizualną siłę. Fragmenty zaczerpnięte z dzieł Blaise’a Pascala, Dostojewskiego i Szekspira wzmacniają poczucie uwolnienia się od ograniczeń stawianych przez czas.

Piet Rogie studiował w Academie voor Schone Kunsten w Gent (Belgia) oraz w Koninklijke Balletschool w Antwerpii. W roku 1979 osiadł w Rotterdamie, gdzie spełniał się jako tancerz, choreograf, inscenizator i projektant świateł. Od roku 1989 prowadzi własna grupę Rogie&Company.

Piet Rogie współpracował także z innymi kompaniami i instytucjami, także zagranicznymi, o profilu tanecznym i teatralnym. W roku 1996 otrzymał on przyznawaną co dwa lata nagrodę Holenderskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów (VSCD), a w następnym roku prestiżową nagrodę teatralną Prins Bernhard Fonds za całokształt pracy.

W latach 2001 – 2004 zespół Rogie&Company był finansowany ze środków rządowego programu kulturalnego, co umożliwiło dynamiczny rozwój kompanii m.in. poprzez nawiązanie współpracy z choreografami, projektantami, kompozytorami i architektami, a w konsekwencji do podjęcia nowych artystycznych wyzwań.

Rogie&Company daje rocznie ok. 60 koncertów w Holandii, a także podróżuje po świecie (Korea Południowa, RPA, Francja, Niemcy, Egipt).