Wydarzenie

Paul Ibey _ La Voluptè d’être

choreografia:Paul Ibey
muzyka: Archon Satani

 

“Wczoraj umarło
Jutro jest tajemnicą
Patrzysz w lustro
I widzisz nowe objawienie”

Markiza Casati

Spektakl jest solową choreografią butoh inspirowaną życiem Markizy Luizy Casati. Nie jest to jednak biografia, raczej iluzja, znaczenie tej sfery mroku pomiędzy fantazją a rzeczywistością., która pozwala zintensyfikować realność. Pokazuje cały tragizm i złożoność życia Markizy, odrzucenie konwencji, skłonność do ekscesów, zbytku i narcyzmu oraz talent do bycia osoba wyjątkową, a czasem dziwaczną głównym wątkiem jest metamorfoza symbolizująca osobowość bohaterki: będąc kobietą o bogatej wyobraźni Casati kreowała się na nowo bez końca, aby mieć kontrolę nad tym, kim była i kim mogła być.

Była niezwykła, fascynowała wielu mężczyzn, otaczała się egzotycznymi zwierzętami, nagimi służącymi, podróżowała po Europie, kolekcjonując pałace i kochanków. Do dziś jest muzą artystów, ostatnio jej bogata przeszłość była inspiracją dla kolekcji mody Christiana Diora.

Butoh jako forma taneczna jest jednym z głównych osiągnięć tańca współczesnego XX wieku. Radykalnie zmienił sposób postrzegania tego, czym jest lub czym może być taniec, stworzył nowe formy ruchu i ekspresji tanecznej.

Butoh czerpie swa siłę z wewnętrznego ruchu: skrętów i kontr ciała, jego rozciągnięcia Butoh to miękkość, gwałtowność, powolność, groteska i zmysłowość, to dążenie do obnażenia życia wewnętrznego, do ukazania cierpienia i radości życia.