Wydarzenie

Dada von Bzdülöw _ Łapti kontra reszta świata

Teatr powstał w 1993 roku z inicjatywy obecnego dyrektora artystycznego Leszka Bzdyla. Dada współpracuje z Bałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i Teatrem Miejski w Gdyni.

Przedstawienia teatru Leszka Bzdyla  wyrastają z inspiracji literackich i łączą w jedno sztukę teatru, tańca i mimu. Teatr Dada wstępował m.in. W Niemczech, Danii, Francji i Anglii.

O swoim teatrze twórcy piszą w „Manifesto!!!”: „Każde przedstawienie Teatru Dada, obok podstawowego pragnienia by być wodowiskiem z pogranicza patosu i karnawału, jest wynikiem poszukiwania lub odświeżania zasad komunikacji z widzem. Autorzy przedstawień Teatru Dada są przekonani, że ich twory bywają mądrzejsze od nich samych, tak jak każda emanacja życia bywa mądrzejsza od tego który próbuje ja opisać.

Widowisko teatralne jest tylko widowiskiem teatralnym, tzn. Nie kusi się o diagnozy, recepty i tym podobne intelektualne rozrywki – szkodliwe dla teatru. Być może najważniejsza jest niegdysiejsza czystość formy. Teatr Dada von Bzdülöw wykorzystuje Taniec, który sam w sobie jest bydlęca przyjemnością. Teatr Dada mówi Słowa, a słowa są zawsze nazwami indywidualnymi iluzji. Teatr Dada nieodpowiedzialnie pozwala wszystkiemu mieszać się ze sobą w przekonaniu, że ta nieodpowiedzialność jest naszym naturalnym środowiskiem. Na koniec, teatr Dada ma nadzieję, że nikt nie będzie próbował nazywać tych zabiegów Awangardowymi.

Najnowszy spektakl teatru Dada „Łaptki kontra reszta świata” powstał z inspiracji „Czerwoną trawą” Borisa Viana i „tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego.

choreografia: Katarzyna Chmielewska
reżyseria: Leszek Bzdyl
muzyka: Arto Lindsay, Mazzoll & Arhythmic Perfection, angielska muzyka ludowa
kostiumy: Katarzyna piątek
występują: Patrycja Kujawska, Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Bożena Zezula, Leszek Bzdyl