Wydarzenie

Warsztat _ Liwia Bargieł

Warsztat Body Bank 

Przez umysł nieustannie przepływają fenomeny myśli, pojawiają się nieproszone w tle świadomości, bladymi, nie nachalnymi obrazami. Wynurzają się z czarnej przestrzeni, jakby z niebytu. Ukazują się przez kilka sekund, po czym znikają, a w to miejsce ukazują się następne. Przepływają jak w fotoplastykonie. Przypominają czarno – biały obraz wyłaniający się z naświetlonego papieru fotograficznego zanurzonego w wywoływaczu. Obrazy te są kadrami sytuacji dotyczących naszej przeżywanej rzeczywistości. Korzystając z nich uruchamiam ciało w strumieniu sensorycznego strumienia świadomości. Moje cało staje się żywym, dynamicznym krajobrazem, inteligentną maszyną wykonującą bardzo złożone działania polirytmiczne.

Podczas warsztatu zapoznam uczestników z metodą improwizacji, której używam podczas spektaklu Body Bank. Zakładam, że moje ciało jest bankiem informacji, pamięci sensorycznej. Podczas tańca korzystam z wszelkich przebłysków wspomnień, które uruchamiają ciało.

Liwia Bargieł

Tancerka, choreograf, absolwentka Konserwatorium Tańca Współczesnego Trinity Laban w Londynie oraz EWS Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszwie. Wykładowca na Akademii Teatralnej A. Zelwerowicza w Warszawie. W 2012, 2014 i 2016r. laureatka konkursu Rezydencja/Premiera Klubu Żak w Gdańsku, gdzie stworzyła spektakle O mnie i trochę o Tobie, Love Song i Szron/Frost. Tancerka w spektaklach Przemiany w choreografii Carolin Finn, Hommage a Tadeusz Kantor oraz Dziadek do orzechów M.Mikołajczyka, Family Affair kolektywu Zimmer Frei, Operze kolejowej Grzegorza Laszuka/Komuna Warszawa, Sideways Rain Guilherme Botelho, Free Gestures Uli Sickle, Karaoke Tomasza Ciesielskiego i Landscape Before Catastrpohy Hygina Delimata. Jest autorką choreografii do spektakli teatralnych Ce bordel formidable/ extravaganza w Collegium Nobillium, Joanna Szalona. Królowa, Otello w Teatrze Gombrowicza w Gdyni (reż.W.Raźniak), Opowiadanie Brazylijskie w Teatrze Narodowym w Warszawie(reż. M. Hycnar), Demon Teatru, czyli mniejsza o to w Teatrze Ateneum w Warszawie (reż. A. Domalik), Wiedźmin w Teatrze Muzycznym Baduszkowej w Gdyni(reż. W. Kościelniak), Tragedia Jana X (teatr Chorea, reż. W. Raźniak). Autorka spektakli teatralnych: Iluminacje, Witzelsucht, Body Bank oraz wspólautorka wystaw i performansów: Pozycja początkowa-wertykalna (zamówienie galerii tymczasowej Poligon w Warszawie), Nullpunkt (Salon Akademii ASP Warszawa), Treatise (zamowienie Warszawskiej Jesieni 2016). Jej prace były prezentowane w Polsce, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Meksyku, Włoszech, na Węgrzech.