Wydarzenie

Śląski Teatr Tańca _ Niewinne marzenia u schyłku

choreografia: Jacek Łumiński
muzyka: Karl Jenkins, Merdith Monk, Paweł Szymański, Oracle, muzyka średniowieczna, Hildegara von Bingen, Agathodamon, Eleni Karaindrow, Luz Lasal
występują: Anita Wach, Sylwia Hefczyńska, Janusz Skubaczkowski, Tomasz Wesołowski, Tomasz Wygoda, Anna Majcher, Hanna Woczka

Pierwszy polski, zawodowy zespól tańca współczesnego, założony w 1991 roku w Bytomiu przez Jacka Łumińskiego. Dyrektor i chore4ograf zespołu stworzył oryginalny styl tańca, nieporównywalny i nowatorski styl nawiązujący do polskiej tradycji nowy styl taneczny wyłonił się jako efekt badań prowadzonych przez Jacka Łumińskiego nad tańcami polskich Żydów i polskimi tańcami ludowymi z różnych regionów, szczególnie z Podhala i Kurpiów, ale również Sądecczyzny, Lubelszczyzny i Rzeszowszczyzny. Inspiracja dla choreografa była również ludowa wizja świata oraz chasydzki egzaltowany mistycyzm. Choreograf kształtował specyficzny ruch swoich tancerzy oparty na asymetrycznym rytmie , dominacji tanecznego rubato i swoistej przestrzennej kakofonii.

W  Śląskim Teatrze Tańca pracowało wielu wybitnych choreografów, m.in. Anna Sokolow, Avi Keiser, Mark Haim, a ostatnio Henritta Horn. Śląski Teatr Tańca występował i prowadził zajęcia warsztatowe w Niemczech, Izraelu, Słowacji, Czechach, Szwajcarii, Rosji, na Węgrzech i Litwie, a także w wielu ośrodkach w USA.

Po premierze najnowszego przedstawienia Jacka Łumińskiego „Niewinne marzenia o schyłku” Marcin Hałaś napisał: „ ta porażająca wizja, to głęboko przejmujące sceny; takie, na które patrząc nie waham  eis użyć górnolotnych słów o tym, ze odczuwamy wspólnotę ludzkich losów z przedstawioną na scenie sytuacją, że nasz świat staje się bogatszy o ważne przeżycie. Jacek Łumiński stworzył tutaj coś wykraczające poza formule tańca współczesnego – parateatralną, poruszającą, wybitną sekwencję”.