Wydarzenie

Ogólnoposkie Warsztaty Tańca Wspołczesnego

Kenneth Flak / Norwegia

Urodzony w 1975 ma zróżnicowane doświadczenia wywodzące się z tradycyjnego teatru, pantomimy, tańca współczesnego oraz sztuk walki. W 2007 otrzymał nagrodę New York Dance and Performance Award (Bessie) za pracę z kanadyjskim choreografem André Gingrasem. Przez lata współpracował z wieloma choreografami tworzącymi w różnych stylach. Obecnie pracuje dla amerykańskiego choreografa Richarda Siegala (przez lata jednego z głównych tancerzy Forsytha), jednocześnie tworząc własne choreografie. Aktualnie mieszka w Sztokholmie i Tallinie.

Jozef Frucek / Słowacja

Ukończył Akademię Muzyki i Dramatu w Bratysławie, tam także w 2001 obronił pracę doktorską. Jako instruktor tańca i choreograf współpracuje z Centrum Tańca Jette w Belgii, Szkołą Sztuk RITS w Brukseli, DOT 504 w Pradze, Teatrem Archa w Pradze, KVS – Flamandzkim Teatrem Królewskim w Brukseli, SEAD – Eksperymentalną Akademią Tańca w Salzburgu, Państwową Szkołą Tańca w Budapeszcie, Dies De Dansa, Dansa Deltebre, Helsińskim Teatrem Miejskim. Od 2006 jest wykładowcą Greckiej Państwowej Szkoły Tańca. Jozef był członkiem Ultima Vez / Wim Vandekeybus (produkcje sceniczne: Blush, Sonic Boom, film Blush). Obecnie pracuje nad programem badań „Walcząca małpa” (wdrożenie metodologii sztuk walki w szkolenie tancerzy i program zapobiegania kontuzjom). Brał udział w ważnych projektach teatralnych i tanecznych, grupach eksperymentalnych i badawczych, jest laureatem wielu nagród dla obiecujących choreografów.

Linda Kapetanea / Grecja

Ukończyła Grecką Państwową Szkołę Tańca w 1994. Otrzymawszy stypendium z Greckiej Państwowej Fundacji Stypendiów studiowała w Merce Cunningham Studio, Movement Research and Dance Space w Nowym Jorku, gdzie pracowała jako choreograf wspólnie z Irene Hultman. W Grecji współpracowała jako tancerka z wieloma grupami, takimi jak Sine Qua Non czy Horeftes, dużo podróżując po Europie. W 2002 została uhonorowana Nagrodą dla Najlepszego Wykonawcy w Grecji. Była członkiem Ultima Vez / Wim Vandekeybus, (produkcje: Blush, Sonic Boom, filmy: Blush, Here After). W ciągu ostatnich trzech lat była wielokrotnie zapraszana do prowadzenia zajęć i pracy w SEAD-Salzburg, Państwowej Szkole Tańca w Budapeszcie, Dance Perfect Studios w Pradze oraz DOT 504 w Pradze, Dies De Dansa, Dansa Deltebre, Helsińskim Teatrem Miejskim. Od 2006 jest wykładowcą Greckiej Państwowej Szkoły Tańca.

Romulus Neagu / Portugalia

Urodzony w 1973, ukończył studia w Wyższej Szkole Choreografii w Bukareszcie (Rumunia). Poszerzał wiedzę o tańcu współczesnym poprzez naukę od Christine Bastin, Karine Saporta, Dominique Baqouet, Thierego Bae, Jeremego Nelsona, Josepha Nadj, Amandy Millera i Felixa Rukerta. W latach 1991-96 pracował w Operze Państwowej w Bukareszcie, jednocześnie współpracując z tamtejszym Orion Ballet Company. W latach 1998-99 pracował w Ventura Dance Company w Zurychu. Od 1999 pracuje z the Company Paulo Ribeiro. Laureat wielu nagród jako choreograf i tancerz, m.in. nagroda za „Fabulacje” w 1995 na Międzynarodowym Festiwalu Choreografii w Iasi, w Rumunii; nagroda za interpretację na tym samym festiwalu w 1997. W 1996 został wybrany Wykonawcą Roku przez Stowarzyszenie Krytyków Choreografów i Wykonawców Rumunii. W 2007 w Portugalii otrzymał nagrodę Aquilino Ribeiro w kategorii “Włączenie” za projekt “Esej o możliwym Erosie…”.Od 2000 prowadzi regularne zajęcia w dziedzinie tańca, tworząc także serię projektów dla grup, społeczności imigrantów, osób z upośledzeniami oraz społeczności szkolnych.

Rita Omar / Portugalia

Urodzona w Mozambiku, obecnie mieszka w Portugalii. Rozpoczęła naukę tańca w wieku 15 lat wbrew życzeniom swojej rodziny. Uzyskała tytuł licencjata tańca Wyższej Szkoły Tańca w Lizbonie w 2007. Stypendystka Erasmusa w Instituut voor Dans w Lier (Belgia), brała udział w projekcie  Dance Beyond Borders 2009 (Taniec Poza Granicami), w ramach którego zaprezentowała swoje prace na festiwalach Dancekiosk w Hamburgu i Festival Outlet w Brausweg (Niemcy). Kontynuowała naukę poprzez uczestnictwo w warsztatach z Normanem Taylorem, Ariellą Vidach, João Fiadeiro, Stephanie Schober Davesne Alain, Véronique Vialar, Ferranem Claire Van Dick, Susanne Link, Tony Biyang, Retina Dance Company, Thomasem Kampem, Janem Zobelem, Peter Michael Dietz Jean Paul Bucchieri, Antonio Carallo, Amelią Bentes, Ludgerem Lamers, Teresą Rannieri, Victorem Garcia and Bruno “Sky Fly”em. Jako tancerka pracowała z Ruim Juniorem (Toca a Rufar), Carlosem Saurą (film Fados), Joao Botelho, Michaelem Laziciem, Patrickiem Bana, Antonio Tavaresem, Marco di Camillo i innymi.

Daniel Raček / Słowacja

Choreograf, tancerz i instruktor pracujący jako freelancer. Początki jego kariery związane są ze słowacką grupą tańca folklorystycznego Váh w Púchovie. Od 1992 skupia się na tańcu współczesnym i improwizacji. W przeszłości współpracował z wieloma choreografami i reżyserami w kraju i za granicą, wśród których znaleźli się: Marta Renzi, Julyen Hamilton, Michael Helmerhorst, Eszter Gal, Zuzana Hajkova, Petra Fornayova, Mathew Hawkins, Ioana Popovici, Peter Groll, Karen Foss, Jozef Fruček. Aktualnie jest członkiem Debris Company Slovakia oraz Karen Foss Quiet Works z Norwegii. Jest także instruktorem tańca w konserwatorium w Banskiej Bystrzycy. Laureat nagrody Phillipa Morrisa z 2006. Ukończył Wydział Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Comenianus oraz Wydział Muzyki i Tańca Akademii Sztuk Performatywnych w Bratysławie.

Mat Voorter / Holandia

Ukończył Akademię Tańca w Rotterdamie, jako tancerz pracuje na całym świecie. Uczestniczył w różnych projektach, m.in. takich autorów jak Anders Christiansen, Mark Tompkins, Gonnie Heggen, Michèle-Anne De Mey i Mal Pelo. Szczególnie interesuje go udział w tzw. „dance research” oraz projektach improwizacyjnych. Na stałe współpracuje z Davidem Zambrano i Thomasem Hauertem. Brał udział w większości spektakli ZOO, od momentu utworzenia grupy w 1998, m.in., Krowy w kosmosie, Verosimile, modify, Walking Oscar, Parallallemande oraz Akordy. Jest także wykładowcą w różnych instytucjach na całym świecie oraz kostiumologiem, tworząc projekty m.in. dla Davida Zambrano i Les Slovaks Dance Collective.