Wydarzenie

Ramona Nagabczyńska _ pURe

Solo Ramony Nagabczyńskiej przywołuje koncepcję ur-materii Tadeusza Kantora. Ur-materia to byt poprzedzający iluzję, autonomiczna preegzystencja samej przestrzeni teatru. Ur-materia jest kluczem, którym choreografka bada przestrzeń własnego ciała. Choreografka wywraca na lewą stronę dotychczasowe pytanie o opresje, której poddawane jest ciało. Zamiast tego próbuje wskazać na żądania ciała, na jego sprawczość, zdolność do emancypacji i chęć ustanawiania własnego porządku.

Odwrócenie pytania o to, czego wymaga się od ciała, na pytanie o to, czego ciało chce, z warstwy znaczeń przenosi je w sferę potrzeb, pragnień i wyobrażeń. Ur-materialna energia multiplikuje się: wypełnia przestrzeń sceny i przestrzeń organizmu. Cielesność jawi się nie jako drzemiąca, wyciszona i podporządkowana siła, ale forma aktywności, która porządkuje całą resztę.

Tancerka i choreografka pracująca na rynku polskim i międzynarodowym. Tańca się uczyła w Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie. Wśród zespołów i artystów z którymi współpracowała jest: Polski Teatr Tańca, Fleur Darkin, Tom Dale, Lucy Guerin, Ula Sickle, David Wampach, Marysia Stokłosa, Kaya Kołodziejczyk, Sjoerd Vreugdenhil, Emma Martin, Rebecca Lazier, Junk Ensemble, Magda Szpecht, Paweł Althamer, Paulina Ołowska, Aneta Grzeszczykowska, Marta Ziółek, Alex Baczyński-Jenkins oraz Clod Ensemble, z którymi stale współpracuje od 2008 roku.

choreografia, pomysł i wykonanie: Ramona Nagabczyńska
muzyka: Max Richter (rekompozycja Czterech pór roku Vivaldiego)
światła: Ramona Nagabczyńska i Maciej Połynko
produkcja: Teatr Maat w ramach Festiwalu Maat. Kantor Now!
premiera: 5 grudnia 2015
czas trwania: 30 min

Zdjęcia