Wydarzenie

Marta Pietruszka - Teatr Gestu i Ruchu _ Śmierć Ofelii

Choreografia: Olga A. Marcinkiewicz, Marta Pietruszka Scenografia: M. Kotański Muzyka: Vivaldi, Purcell, Adams Tańczy: Marta Pietruszka Premiera: 1998 Czas:23 minuty

Bezpośrednią inspirację spektaklu „Śmierć Ofelii” stanowiła „Mimika…” W. Bogusławskiego – XIX-wieczny podręcznik dla adeptów sztuki aktorskiej, będący zbiorem skodyfikowanych gestów i póz teatralnych, opowiadających podstawowym stanom emocjonalnym, takimi jak gniew, smutek i radość. Jest to podręcznik martwych dzisiaj gestów i sztucznych układów ciała, które wówczas stanowiły reformatorski krok w kierunku prawdy psychologicznej. Właśnie martwota konwencji i pusta forma teatralna nasunęły myśl o postaci, która zderza się z nimi na płaszczyźnie społecznej i pada ich ofiarą. Tematem przedstawienia jest portret psychologiczny postaci ulegającej rozpadowi osobowości na społeczną, dworską oraz uczuć i instynktów.

Marta Pietruszka rozpoczynała swoją karierę w krakowskim Teatrze Tańca Kontrast w 1983 roku. Następnie została współzałożycielką, tancerką i asystentem choreografa Eksperymentalnego Studio Tańca EST w Krakowie, gdzie współpracowała z choreografami z Polski i USA. Realizowała projekty we współpracy z Gdańskim Teatrem Tańca, Śląskim Teatrem Tańca, Instytutem Goethego i Bunkrem Sztuki. W 1998 roku wraz z Olgą Marcinkiewiczzałożyła Teatr Gestu i Ruchu gdzie przygotowała spektakle – choreografie solowe. Współpracuje z teatrami dramatycznymi, Teatrem „38”, Teatrem Andrzeja Sadowskiego, oraz z Iwoną Olszowską (tancerz, choreograf) i Bożeną Pędziwiatr (scenograf, kostiumolog). Od roku 2003 jest dyrektorem artystycznym szkoły Artystyczna Alternatywa, kierunek choreografia sceniczna, a od 2004 jest opiekunem artystycznym Sceny Tańca Współczesnego przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.