Wydarzenie

Teatr Tańca AURA _ Strefa Aseptyczna lub Pieśni Litewskie

Koncepcja i choreografia: Birute Letukaite Muzyka: Rolandas Cikanavicius, Darius Čiuta, Skardas, Orlandas Narušis, Raimundas Eimontas, Aram Chaczaturian Kostiumy: Birute Letukaite, Inga Kažemekiene Światło: Birute Letukaite, Vladimiras Šerstobojevas Wideo: Saulius Paliukas Tańczą:Ruta Kavaliauskiene, Saulius Kavaliauskas, Rasa Danilinaite Mantas Stabačinskasi, Vitalis Mika, Marijanas Staniulenas, Audrone Leškevičiute, Aušra Degutyte, Rasa Danilinaite Premiera: Marzec 2004 Czas:30 min.

a(nty)septyczny – jałowy; całkowicie czysty i wolny od bakterii; zapobiegający rozkładowi i infekcjom powodowanym przez bakterie.

“Bardzo dojrzały i mocny spektakl, zmuszający ciała do ogromnego wysiłku…” – Frank Weigand “Die Ost-West-Wochenzeitung“, Niemcy

„Spektakl Birute Letukaite próbuje ukazać nieustannie zderzające sięzjawiska przeciwstawne: sterylną prawdę i twórczy błąd, przeciętność i indywidualność, niekonwencjonalność i konformizm. Spektakl ujawnia istotne nieporozumienie: strach przed złapaniem bakcyla niezgody na łatwe poddanie się stereotypom” – Vida Savičiunaite “Lietuvos rytas”, Litwa

Teatr Tańca AURA powstał w 1980 roku w Kownie i jest jedynym na Litwie teatrem tańca modern stale wspieranym przez władze miejskie. Jest też jedną z nielicznych litewskich kompanii osiągających poziom profesjonalny. Od roku 1991 Zespół współpracował ze sławnymi choreografamiz Europy Zachodniej i USA, m.in. Tamarą Rogoff (USA), Roystonem Maldomem (Wielka Brytania), Alainem Bernardem (Szwajcaria), Sebastianem Prantlem (Austria).

Spektakle AURY były prezentowane i nagradzane na takich festiwalach jak Międzynarodowy Festiwal Współczesnej Choreografii w Witebsku, Międzynarodowe Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu, Festiwalu „Evolution” w Tallinie, Platformie Festiwalu „Bagnolet” w Tallinie. Choreograf Zespołu, Birute Letukaite, jest także pomysłodawcą i od 15 lat dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego w Kownie.