Wydarzenie

Cie Stanislaw Wisniewski _ Świat rozwrześnił się październikując powoli w stronę listopada

Choreografia: Stanislaw Wiśniewski Tańczy: Cécile Pégaz Muzyka: Myslovitz „To nie był film” Spektakl był prezentowany na Festiwalu Off Awignon 2005.

W jednym i tym samym ruchu powtórzenie zawiera różnicę, nie jako przypadkowy, zewnętrzny wariant, a jako istotę powtórzenia. (Gilles Deleuze, Różnica i powtórzenie)

Kobiecy lub męski w bezosobowej pojedynczości, jeden a zwielokrotniony, anonimowy bliźni. Rytmiczna piosenka uwalnia między wersami strzępy opowiadanej historii. Słowa już tu są, obce albo przyswojone, napływają bez wytchnienia. Jak w weneckim lustrze, człowiek nerwowo bada wzrokiem swoje odbicie w oczach innych.

Stanislaw Wisniewski, rozpoczynał swoją karierę jako tancerz klasyczny, a potem był związany był ze sławnym zespołem Conrada Drzewieckiego. Po wyjeździe do Francji pracował w takich zespołach jak Ballet d’Avignon, Ballet du Rhin i Ballet de l’Opéra National de Lyon, gdzie miał okazję spotkać się z tak znakomitymi choreografami jak Maguy Marin, Bill T. Jones, Angelin Preljocaj, Mats Ek, Christopher Bruce i William Forsythe. Jako choreograf otrzymał m.in. prestiżową nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Choreografii w Tokio.