Wydarzenie

Colleen Thomas _ Light and desire

„Light and desire” odwołuje się do historii rodzinnej, polityki społecznej i osobistych doświadczeń, aby opowiedzieć i wzmocnić narracje kobiet, które przeciwstawiły się uciskowi, tworząc własne formy radykalnej ekspresji. Główną kwestią, którą porusza spektakl, jest to, w jaki sposób kobiety utrzymują, ucieleśniają i wyrażają władzę. W spektaklu wymyślonym i wyreżyserowanym przez Colleen Thomas występuje nie tylko jego twórczyni, ale również Carla Forte (Wenezuela), tancerka-choreografka Ildiko Toth (Węgry/Niemcy), kuratorka tańca, krytyczka i choreografka Joanna Leśnierowska (Polska), reżyserka, tancerka i choreografka Ermira Goro (Albania/Grecja) oraz nauczycielka, tancerka i reżyserka Rosalynde LeBlanc (USA). Spektakl jest hołdem dla Miesiąca Historii Kobiet i częścią obchodów setnej rocznicy ratyfikacji 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Colleen Thomas o spektaklu:
Indywidualne doświadczenia osób tańczących związane z wojną, migracją, rasizmem i seksizmem są podstawą tej produkcji. Znam wszystkie moje międzynarodowe współpracowniczki i pracuję z nimi od lat. Ich siła leży w niezwykłej, poetyckiej wrażliwości i współczuciu, które przekazują publiczności. Zaczęłam tworzyć «Światło i pożądanie» z dużą dozą gniewu, byłam zaniepokojona mizoginią, którą widziałam w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Dzielenie się poprzez dialog i ruch z kobietami z innych krajów było i pozostaje oczyszczającą przygodą.

choreografia: Colleen Thomas
taniec:Carla Forte, Ildiko Toth, Joanna Lesnierowska, Ermira Goro, Rosalynde LeBlanc
asystent prób Chóru: Mikołaj Karczewski
chór: Magdalena Ciupa, Justyna Ćwiklińska, Ida Dunder, Agata Jonasz, Sofiya Kiykovska , Iza Kukier, Agnieszka Litman, Natasza Marczak, Sitnik Natalia, Marina Sato, Olesya Seraya, Agnieszka Sikorska, Anna Staroń, Mercedes Szulen, Kornelia Tofilska, Emilka Zaprawa 
światło: Stacey-Jo Marine
projekt masek: Rebecca Makus
muzyka: Robert Boston
wokal: Jo Morris
czas trwania: 50 min

Dodatkowo w spektaklu wystąpi grupa młodych kobiet z lubelskiej społeczności tanecznej, które będą pełnić rolę chóru protestu kobiet.

Zdjęcia