Wydarzenie

Ana Dubljević / Kasia Kania / Marja Christians _ Tender Fights 2020

Podczas upalnego lata spotykamy się w jedynym możliwym miejscu. Zatrzymując się nad morzem, w czuły sposób toczymy walkę. To nie jest performans. To nie jest wideo. Nie jest to też nagranie z przedstawienia. To performans w wideo. Spektakl, który nigdy się nie odbył, powstał tylko w wersji online. Jest to ruina spektaklu zbudowana na zgliszczach, które są teraz gdzieś w nas i dookoła nas. Spotykamy się z widzami wewnątrz tych ruin i zapraszamy ich do doświadczenia migających rzeczywistości wraz z mnogością obecnych tam czasu i przestrzeni. Co kiełkuje w tych ruinach? Co może wyłonić się z tych pęknięć i dziur? Potrzeba czułości, by o to zawalczyć.

Ana Dubljević (Belgrad/Serbia), Kasia Kania (Gdańsk/Polska) oraz Marja Christians (Gießen/Niemcy) poznały się podczas studiów magisterskich na kierunku „Choreografia i performans” na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen. W spektaklu „Tender Fights 2020” kontynuują one swoje badania nad ciałem z perspektywy queerowo-feministycznej, które rozpoczęły wspólnie, ale także w innych konstelacjach, np. jako część kolektywu christians//schwenk. Artystki z humorem i analityczną przenikliwością wykorzystują siłę performansu do odmieniania znanych schematów percepcji i utartych wizerunków ciała, starając się przy tym zwrócić uwagę na struktury władzy.

Koncepcja i wykonanie: Marja Christians, Ana Dubljević, Kasia Kania
Kamera: Ana Dubljević, Kasia Kania, Marja Christians, Liesa Harzer
Montaż: Liesa Harzer przy wsparciu Any Dubljević
Koprodukcja ze: Station/Stanica Service for Contemporary Dance Belgrade i Mousonturm Frankfurt. We współpracy z Heską Akademią Teatralną, wspieraną przez Ministerstwo Nauki i Kultury Dolnej Saksonii oraz Międzynarodowy Fundusz Koprodukcyjny Goethe-Institut. Przy wsparciu Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, Liberdance Kamenjak/Zagrzeb, HKD/Hrvatski kulturni dom Rijeka, JSKD i Zavod Pothos Melara, Ljubljana.
Czas trwania: 90 min

Zdjęcia

Lokalizacja

Księdza Jerzego Popiełuszki 5, Lublin, Polska