Wydarzenie

Aura Dance Theatre _ The Curio Cabinet

Choreografia: Deborah Light
Taniec: Marius Pinigis, Siri Maja Ksristin Elmqvist, Anna Karen Gonzalez Huesca, Israel Ismael Infante Salazar
Kostiumy: Neil Davies
Oświetlenie: Dan Young
Muzyka: Murcof & Philippe Petit, Black Fanfare, Susumu Yokota i Deaf Centre
Współpraca: Litewska Rada Kultury
Czas trwania: 40 min

Mary Anning była poszukiwaczką skamielin na początku XIX wieku w Wielkiej Brytanii. “The Curio Cabinet” czerpie inspirację z działalności tej niesamowitej paleontolożki, stworzeń, które odkryła, jej ówczesnych męskich odpowiedników i zmian w społecznych strukturach tamtego okresu.

Dwóch tancerzy i dwie tancerki poddają analizie role płciowe, biorąc jednocześnie udział w rozgrywkach statusowych w świecie, w którym panują zasady doboru naturalnego. Jest to świat ukrytych sekretów zamieszkały przez prastare stworzenia, kruszące się skamieliny i przerażające jaszczurki. Sztywne rozdzielenie przestrzennego terytorium oddaje ówczesne struktury społeczne. Frapujące kostiumy zaprojektowane przez Neila Daviesa odwołują się jednocześnie do restrykcyjnych zwyczajów panujących w XIX wieku, jak i do prehistorycznych skamielin, których zbieranie stało się takie popularne.

Używając ciała jako podstawowego narzędzia wyrazu, spektakl jest dochodzeniem wielorakości charakteru ludzkiej natury. Takie podejście służy jako katalizator do tworzenia odkrywczych dzieł charakteryzujących się wyszukanym nakładaniem się na siebie warstw odniesień, rozbrajającą szczerością oraz poczuciem wrażliwości. Deborah rozwinęła indywidualną estetykę, która jest minimalistyczna i surowa, napędzana mocnymi obrazami, nagą scenografią i intrygującymi kostiumami. Tworzy światy, w których to, co znane, może przemienić się w zdobioną subtelnym humorem i mrocznymi aluzjami tajemnicę.

www.aura.lt