Wydarzenie

Michiel Vandevelde _ The Goldberg Variations

Jak bardzo otwarty, demokratyczny i dostępny jest w dzisiejszych czasach taniec?
„The Goldberg Variations” Michiela Vandevelde’a odwołuje się nie tylko do muzyki Bacha, ale także do słynnego solo Steve’a Paxtona z lat 80. XX wieku.
W „The Goldberg Variations” Vandevelde śledzi rozwój tańca w kontekście rozwoju demokracji. W latach 70. i 80. XX wieku demokracja była pojęciem ważnym dla przełamywania kodów tańca i dopuszczania do tańca codziennego ruchu. A gdzie jesteśmy 40 lat później? W jakim stadium jest taniec? Jaki jest stan demokracji?
W spektaklu na akordeonie gra Philippe Thuriot, który w 2015 r. przeniósł na ten instrument muzykę Bacha. Sam Thuriot jako artysta jest składową wpływu ekscytującej mieszanki muzyki klasycznej, jazzu i przejętego gustu jego rodziców.
Polifonia licznych zmian w „Wariacjach Goldbergowskich” Bacha znajduje również odzwierciedlenie w poszczególnych warstwach tego spektaklu. Utwór jest refleksją nad kondycją tańca współczesnego, stanem demokracji, różnymi kształtami i formami cielesności.

Choreografia: Michiel Vandevelde
Taniec: Oskar Stalpaert, Michiel Vandevelde i Audrey Merilus
Muzyka: Philippe Thuriot
Scenografia: Michiel Vandevelde przy wsparciu Toma Callemina
Scenariusz: Kristof van Baarle
Projekt kostiumów: Tutia Schaad
Oprawa techniczna: Maxim Van Meerhaeghe, Ferre Carron
Produkcja: Platform-K
Koprodukcja: Vooruit (Gandawa, Belgia), Kaap (Brugia, Belgia)
Dystrybucja: Something Great (Berlin, Niemcy)
Zrealizowano przy wsparciu: Rządu Regionu Flamandzkiego, National Lottery, Miasta Gandawa, Konekt, Fundacji Koning Boudewijnstichting
Podziękowania dla: Campo (Gandawa, Belgia), Kaaitheater (Bruksela, Belgia)