Wydarzenie

Sopocki Teatr Tańca _ Transkrypcje Hommage pour Chopin

Scenariusz, choreografia i taniec: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
Muzyka na motywach kompozycji F. Chopina:
Karolina Rec – wiolonczela
Rafał Dętkoś – instrumenty elektroniczne
Wizualizacje interaktywne: Łukasz Boros
Kostiumy: Iwona Kryszak
Scenografia: Jacek Krawczyk
Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski / Artur Aponowicz
Premiera: 8 i 9 maja 2010 Sopocka Scena Off de BICZ
Produkcja: Dance [SIC!] Association
Spektakl jest realizowany dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Sopotu i Samorządu Województwa Pomorskiego.

„Zyjesz, czujesz, jesteś żyty, jesteś czuty przez innych, więc jesteś nieszczęśliwo – szczęśliwy”
Fryderyk Chopin

Najnowszy spektakl sopockich artystów jest metaforyczną zwielokrotnioną transkrypcją dzieł Chopina – aranżacją na wiolonczelę, muzykę elektroniczną, wizualizacje i taniec. TRANSKRYPCJE to na wskroś nowoczesne i autorskie widzenie twórczości Chopina działające na styku sztuk. Przedstawienie w założeniu ma oddawać specyficzny nastrój i emocjonalność muzyki tego kompozytora, jego niezależność artystyczną i otwartość na wielość inspiracji. Ważnym elementem widowiska są interaktywne wizualizacje,  reagujące na dźwięk i ruch.

W warstwie choreograficznej spektakl dotyka tożsamości, odnajdywania własnego self, umiejętności (a czasem jej braku) tworzenia pełni w osobistej przestrzeni, jak i w kontakcie z drugim człowiekiem. Tu inspiracją stało się zdanie z listu Chopina do przyjaciela – Tytusa Woyciechowskiego, mówiące o nieprzemijającym uczuciu rozdarcia i zawieszenia między szczęściem, a niespełnieniem.

„Chopin, muzyka elektroniczna i wiolonczela – połączenie, jak mogłoby się wydawać wybuchowe. Chciałoby się powiedzieć za Kapelmistrzem z filmu Milosa Formana „Amadeus” – „Too many notes”. Jednak nie pojawia się ani jedna zbędna nuta, a w choreografii ani jeden niepotrzebny ruch.”

Monika Kolenda  „ Puls DANCE – Gazeta Festiwalu Dancing Poznań 2010”

Zdjęcia