Wydarzenie

Beutler & Co _ twin-set

choreografia: Nicole Beutler
muzyka: Paul van Mook
dramaturgia: Martin Butler
występuje: Claudia Braubach, Paz Rojo

 

Niemiecka choreografka Nocole Beutler urodziła się w Monachium, ale mieszka i pracuje w Holandii. Postawy tańca współczesnego zdobywała w Paryżu. W Monachium brała lekcje tańca modern, techniki Limona, ruchu teatralnego, a także śpiewu klasycznego. Była członkiem Theatre du Corbeau Blanc w Ligore we Francji. Studiowała sztuki piękne w Monachium i Munster. W Szkole Rozwoju nowego Tańca w Amsterdamie przez cztery lata pracowała pod kierunkiem Davida Zambrano, Michaela Schumachera, Katie Duck, Eilen Standley, Nancy Stark Smith, Donalda Fleminga, Ruth Zaporah, Saskii Hegt i Ricka Alsoopa.

Od 1992 roku występuje na scenie, od 1994 roku zaprezentowała kilka własnych choreografii. Ma stopień bakałarza nauk humanistycznych i ucz improwizacji w amsterdamskiej Szkole Teatralnej. Obecnie pracuje nad projektem „ de-tonation / yellow”, który wyrasta z fascynacji niejasną granicą między dokumentem a fikcją. W „detonation” Nicloe Beutler zdjęcia video dokumentujące burzenie budynków łączy z tańcem.

Primera spektaklu „twin-set” odbyła się przed rokiem na Festival Hot van Vlaardingen w Rotterdamie. Przedstawienie oparte jest na fenomenie bliźniaczek i problemie tożsamości. Inspiracją malarska dla choreografa buł podwójny portret z XVII wieku ze szkoły brytyjskiej „Siostry Cholmondely”, „Dwie siostry” Theodore Chasseriau (1843) i portrety  Łukasza Cranacha, a inspiracją literacką m.in. „The Oval Portrait” E. A. Poe.