Wydarzenie

Fine 5 Dance Theatre _ Two trans (Dwa pociągi)

choreografia i wykonanie: Tiina Ollesk, René Nommik,
muzyka: Cinematic Orchestra,
video: Esko Rips, Koit Ojaliiv;

Dwa pociągi to spektakl o dwóch osobowościach “podróżujących” w czasie i przestrzeni, których indywidualne wizje i odczucia różnią się w zależności od momentu, w jakim się znajdują i spotykają. Dwoje tancerzy, którzy spotykają się na stacji “Fantazja i Pamięć” tworzą obraz dwóch umykających cieni, których ścieżki krzyżują się tylko na moment by nigdy więcej się już nie spotkać. Tych dwoje fantastycznych tancerzy, Tiina Ollesk i René Nommik to jednocześnie choreografowie spektaklu. Lakoniczny i powściągliwy język ich tańca wprowadza równowagę pomiędzy symbolicznym, ekspresyjnym przedstawieniem idei a czystą emocją. (Giornale di Sicilia, Włochy).

Fine 5 Dance Theatre powstał w 1992 roku w wyniku współpracy piątki tancerzy z innej estońskiej grupy Nordstar Dance Theater. Od początku istnienia teatr współpracował z wieloma choreografami z całego świata, takimi jak m.in. Daniel Tinazzi z Włoch, Eileen Jones ze Szwecji, Cloude-Yane Roulin ze Szwajcarii czy Aki Suzuki z Japonii. Od 1997 roku teatr prowadzony jest przez Tiinę Ollesk i Renee Nommika, którzy usiłują znaleźć własny, oryginalny sposób myślenia i operowania ruchem oraz połączenia różnych technik tanecznych, jak też różnych sposobów improwizacji. Do tej pory teatr stworzył ponad 30 spektakli. Poza Estonią, występował także w USA, Szwecji, Francji, Polsce, Włoszech, Finlandii i Rosji.

W roku 1994 artyści założyli szkołę tańca współczesnego pod nazwą Fine 5 Dance School, która stała się centrum kształcenia dla wielu estońskich tancerzy i choreografów. Nauczyciele z USA, Finlandii, Szwecji, Anglii, Francji, Szwajcarii i Belgii uczą w niej technik współczesnych, tańca modern i improwizacji. Wielu studentów z Fine 5 Dance School kontynuuje studia na uczelniach w Estonii i Europie Zachodniej.