Wydarzenie

Iwona Olszowska „EST” _ Ucieczka z…

Teatr Tańca Iwona Olszowska Marta Pietruszka „EST” wywodzi się z działającego pod kierownictwem Iwony Olszowskiej od 1987 przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie Eksperymentalnego Studia Tańca EST.  W 1999 roku niezależną działalność rozpoczęło studio tańca Współczesnego EST prowadzące działalność edukacyjną I Teatr Tańca Iwona Olszowska, Marta Pietruszka EST.

Na warsztaty zespołu składa się szeroko pojęta tradycja tańca współczesnego oraz techniki pomocnicze: kinezjologia, BMC, Technika Labana, Bartinieff, Aleksandra, kinetic awarness.

Członkowie teatru EST próbują odczytać specyficzne abecadło ruchowe ciała, które umożliwia międzyludzką komunikację. Interesują i próby wyrażania uczuć, idei i faktów, w sposób równie precyzyjny jak przy pomocy słowa. Dlatego twórcy krakowskiego teatru szczególną uwagę przywiązują do elementarnych tanecznych gestów., które są w  stanie przekształcić całe ciało, a także do emocji budujących fakturę ruchu.

Teatr EST odwołuje się często do innych dzidzin tworczości. Czerpie inspiracje z muzyki, literatury malarstwa. Wspolpracuje z muzykami, plastykami, poetami. Zespoł z Krakowa bardzo często pracuje z amerykańskimi pedagogami organizując warsztaty, wspolne projekty i prezentacje choreografii.

choreografia: Iwona Olszowska
muzyka:Tambures du Bronx, Roth Gabreil
występuje: Iwona Olszowska