Wydarzenie

Desiree Dealuney _ Variations sur le soupir

choreografia: Desiree Daleuney
dramaturgia: Robert Steijn
video: Boris Gerrets
występuje: Desiree Daleuney

 

Urodzona w Paryżu tancerka, aktorka i choreograf od 1982 roku mieszka i paruje w Holandii. W 1983 roku razem z Borisem Gerretsem powołała non profit stowarzyszenie Stichting Bilski Algemeen. W 1986 roku rozpoczęli oni współpracę z amerykańskim kompozytorem J.L Gossem oraz tancerzem i choreografem R. Bunzlem. Od 1990 sama tworzy i prezentuje spektakle.

Jej technika wywodzi się od Marthy Graham, która uzupełniło doświadczenie tańca modern jazz, lekcje modern u P. Gossa, studia techniki Cunninghama w Nowym Jorku, doświadczenie improwizacji tanecznej pod kierunkiem S. Forti. Przez ostatnie kilkanaście lat odkrywa i doświadcza różnych podejść do problemu ciało – umysł, a ostatnio zaczęła studiować jogę (podejście Dellemana).

Przedstawienie „Variations sur le soupir” powstało z inspiracji, widzianym w dzieciństwie, telewizyjnym spektaklu „Umierający łabędź” Michała Fokina za znakomita baleriną Yvette Chauvire. Ten moment  zainspirował ją do wybrania kariery tancerki.

W swoim przedstawieniu nie próbuje rekonstruować tamtego baletu, ale korzystając z dziecięcej pamięci stworzyć oryginalne przedstawienie. Desiree Delauney towarzyszy video instalacja stworzona przez jej partnera Borisa Gerretsa.