Wydarzenie

Aleksandra Osowicz _ Wystawa fotografii “Między słowami” Aleksandry Osowicz

fotografie ze spektaklu Piny Bausch “Nefes”

Wybitna choreograf, tancerka i dyrektor Tantztheater Wuppertal w Niemczech, Pina  Bausch  pod koniec czerwca tego roku  miała odwiedzić  Wrocław. To była najbardziej oczekiwana gwiazda festiwalu „ Świat miejscem prawdy”. Na pokazy przyjechał jej zespół, który przywiózł spektakl „Nefes”. Już pierwsze przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez wrocławska publiczność, następnego dnia wszyscy oczekiwali spotkania z artystką. Zamiast tego nadeszła wiadomość o nagłej śmierci Piny Bausch. Jej aktorzy w hołdzie dla mentorki zagrali ostatnie przedstawienie.

Autorka miała okazję fotografować próbę generalną tego wydarzenia artystycznego. Zbiór zdjęć prezentowanych na wystawie jest częścią zapisu spektaklu „Nefes”

Przedstawienie  powstało sześć lat temu, we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym w Istambule oraz Istanbul Fundation of the Arts. „Nefes” z muzyką m.in. Astora Piazzolli i Toma Waitsa to porywające rozwiązania choreograficzne przedstawione w niemal ascetycznej scenografii. Niezwykłe jest to jak wiele można powiedzieć emocjami, obrazem, używając niewielu słów. Co ciekawe aktorzy Piny Bausch mówią ze sceny teksty w języku polskim. Według  informacji w mediach, to zwyczaj zespołu, posługiwać się językiem kraju w którym się gra.

„Nie obchodzi mnie, jak poruszają się ludzie. Obchodzi mnie to, co ludzi porusza” – mówiła artystka, która zmarła 30 czerwca 2009 roku.

 

Aleksandra Osowicz,1987
Studentka  III roku  wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierunek  Fotografia i Multimedia. Większość jej fotografii to tancerze i przedstawienia taneczne. Dokumentowała  między innymi spektakle Opery Wrocławskiej. Do bardziej udanych należy cykl fotografii  tancerek  baletowych w miejskiej przestrzeni: na parkingu hipermarkety hali fabrycznej, kolejce miejskiej.  Współpracuje  z Wrocławską Akademią Tańca. Za autorski projekt taneczny  otrzymała wyróżnienie  w konkursie stypendialnym „ Dolina Kreatywna”.