Wydarzenie

Cie Linga _ Zapakuj mnie

Koncepcja i choreografia: Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo Muzyka: Radian, Jim Black, Beequeen, A. Wollscheid, P. Anka Kostiumy: Marthold Vis Światło: Bert De Raeymaecker Tańczą:Elodie Boulet, Jérôme Benoist, Johana Cessiecq, Stanislav Genadiev, Gérald Durand Premiera: Kwiecień 2005 Czas:60 min Produkcja: Compagnie Linga i Théâtre de l’Octogone (Pully, Szwajcaria)

Choreografowie Gdaniec i Cantalupo, wraz z piątką tancerzy, stworzyli znakomitą choreografię, w której szalona konsumpcja wraz z jej sposobami pozyskiwania klienta wyraża się podczas świetnych duetów pełnych zmysłowych odchyleń ciał oraz akrobatycznych sekwencji tanecznych, których tempo ciągle wzrasta. Jak zwykle przypadku tego Zespołu, ciała tancerzy przepełnione są elektryzującą energią.” – Corinne Jaquiéry “24 heures”, Szwajcaria

Czy nam się to podoba, czy nie, wszyscy jesteśmy konsumentami. Ale czy jest inne wyjście? Kompania Linga i jej choreografowie w swoim spektaklu próbują ugryźć ten nurtujący społeczno-polityczny problem.” – Bruce Michelson “Dance Europe”, Wielka Brytania

“Zapakuj mnie” Reklama, ten nieproporcjonalnie rozdymany społeczny fenomen, ujawnia pewną cyniczną ideę, która przemienia świat w towar. Przesłanie, ciągle powtarzane, jest jasne: konsumpcja jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Towar jest w samym centrum i staje się sensem życia, a (super)market – świątynią. W swoim nowym spektaklu, choreografowie wraz z tancerzami rzucają światło na techniki uwodzenia konsumenta – „reklama w służbie społeczeństwa”. Kompania Linga z właściwym sobie poczuciem humoru bada kondycję współczesnego człowieka ogarniętego dominującą ideologią, usiłując skłonić go do zmiany postawy.

Kompania LINGA została założona w 1992 r. przez Katarzynę Gdaniec i Marco Cantalupo. Rok później zaproponowano zespołowi stałe miejsce w Octogone Theater w Pully/Lausanne, znaczącej instytucji dla kultury narodowej Szwajcarii. Ich niekonwencjonalne i fizyczne w stylu prace przyniosły im rozgłos w Europie, Ameryce Południowej i Środkowym Wschodzie. Zarówno zespół jak i choreografowie wielokrotnie otrzymywali prestiżowe nagrody, a ich prace znajdują się w repertuarze takich uznanych scen jak Dresdner Ballet, Ballet of the Mannheim Opera, Florence’s Opera Ballet czy National Ballet of Portugal.