Wydarzenie

Śląski Teatr Tańca _ Znaleziono w teczce Gua-va

Pierwszy polski, zawodowy zespół tańca współczesnego założony w 1991 roku w Bytomiu przez dyrektora i choreografa Jacka Łumińskiego. Stworzył on nową formę i styl w oparciu o bogatą narodową tradycje. Styl choreograficzny Łumińskiego i tworzony przez niego materiał ruchowy wywodzą się z tradycyjnych oraz współczesnych form tanecznych i są ścisłe związane z kulturą polską. Gdziekolwiek zespół występuje lub prowadzi warsztaty, uważa się je za nieporównywalne i nowatorskie.

Śląski Teatr Tańca występował i prowadził zajęcia warsztatowe w Polsce, Niemczech, Izraelu, Słowacji, Republice Czeskiej, na Węgrzech, w Szwajcarii i kilkakrotnie w USA. Od 1991 roku ŚTT organizuje comiesięczne krajowe i międzynarodowe warsztaty i seminaria adresowane do tancerzy, choreografów i administratorów.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć Teatru jest coroczna Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej, której celem jest wzmocnienie środowiska tańca współczesnego w Polsce i podkreślenie demokratycznych wartości tańca.

choreografia: Jacek Łumiński
muzyka: Ernest Horn, Meredith Monk, Michil Alperin, J.S. Bach
kostiumy: Renata Kochańska, Hanka Nowicka-Rożeń
tańczą: Anna Krysiak, Magdalena Sokołowska, Sylwia Hefczyńska, Jennine Willet, Janusz Skubaczkowski, Tomasz Wesołowski, Tomasz Wygoda

„Łumiński jest utalentowanym choreografem, organizuje swoje spektakle w sposób skomplikowany ,ale czysty –  z pomysłowością kompozytora klasycznych symfonii, który stosuje muzyczne motywy i  frazy”

Barbara Zuck, „The Columbus Dispatch”
3.11.1994, Columbus, USA