Relacje i nieporozumienia

Zuzanna Gzubicka

Relacje i nieporozumienia

 

Najpierw minimalizm, wzajemne uzupełnianie się i podkreślanie pracy mięśni w obcisłych kostiumach. Następnie wielowątkowość, śmiech, płacz, wszystkowiedzący narrator i bujna scenografia.

Z powodu panującej na całym świecie pandemii Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w tym roku wyjątkowo odbywają się online. Motywem przewodnim XXIV edycji są techniki i formy ruchu prezentowane przez kraje Beneluksu. Festiwal zainaugurowała premiera holenderskiej grupy Nederlands Dans Theater 2. Zespół składa się z młodych, obiecujących tancerzy i początkujących choreografów. NDT 2 wywodzi się z NDT 1, które prezentuje awangardowy i innowacyjny taniec współczesny, a na swoim koncie ma ponad 620 spektakli tanecznych.

Dare to Say składa się z dwóch części. Pierwsza została wykreowana przez Dimo Mileva, który w swoich pracach skupia się na intymnym i organicznym eksponowaniu ruchu. Drugą choreografię stworzył Alexander Ekman, dla którego ważny jest nie tylko taniec, ale finalny efekt inscenizacyjny, dlatego często sam tworzy scenografię, kostiumy i muzykę do swoich spektakli.

Fusions and some confusions opiera się na trzech etapach. Scena zmniejsza się poprzez stopniowe dokładanie kolejnych stopni, przez co tancerze mają coraz mniej miejsca. Na początku tancerze są daleko od siebie i poruszają się mechanicznie jak roboty. Wchodząc wyżej, ich ciała stają się luźniejsze, powyginane i nie mają oporu przed dotknięciem czy wskoczeniem na siebie wzajemnie. W pewnym momencie tak się przeplatają, że stają się jednością. Spektakl porusza pewne niedoskonałości – nie każdy odnajduje drugą połówkę, niektórzy wyglądają na zagubionych od początku do końca, a jeden z tancerzy nie potrafi utrzymać się na nogach.

W Four Relations bierze udział osiem osób, które dzielą się na cztery pary. Pierwsza to mężczyzna i kobieta, z którymi widz przechodzi wszystkie etapy związku. W każdym z nich poruszają się inaczej – na początku niepewnie i blisko siebie, później skacząc po całej scenie, następnie gestykulując. Inna relacja dotyczy dwóch mężczyzn, spędzających większość czasu razem. Wykonując energiczne ruchy dłońmi, porównują się do kawy i mleka. Stają po dwóch stronach stołu i tańczą tak samo, jakby jeden był lustrzanym odbiciem drugiego.

NDT 2 bardzo dobrze poradziło sobie ze streamingiem na żywo. Momentami czułam, jakbym była na widowni w pobliżu tancerzy. To przede wszystkim dzięki kamerze, którą brali do rąk, by pokazać siebie z bliska. Warto zwrócić uwagę na piękną muzykę, która towarzyszy wystąpieniu. Sześcioosobowa orkiestra gra na żywo, czasami widać ją w tle, a utwory podkreślają tempo i nastrój wydarzeń na scenie.

 

Dare to Say

XXIV Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

Choreografia:

Dimo Milev – Fusions and some confusions

Alexander Ekman – Four Relations

Wykonanie: Nederlands Dans Theater 2

Muzyka: Dutch Ballet Orchestra

Premiera (online): 6 listopada 2020