Wydarzenie

Peter Šavel/Tereza Ondrová _ Boys Who Like to Play With Dolls

Już od najmłodszych lat społeczeństwo zaszczepia w nas stereotypy związane z płcią. Różowy jest dla dziewczynek, samochody są dla chłopców, dziewczynki bawią się lalkami, a chłopcy nie płaczą. Gender – seksualność osobowości – to znacznie więcej niż zjawisko biologiczne, to zjawisko społeczne. Istota tego, co znaczy być mężczyzną lub kobietą, nie opiera się wyłącznie na ilości estrogenu lub testosteronu w organizmie, ale jest w zasadzie wynikiem wpływu społecznego na nas lub naszej decyzji, edukacji, procesu socjalizacji.
Witamy w świecie fantazji, w którym to, co postrzegane jest jako męskie i kobiece, może różnić się od obrazów kobiety i mężczyzny. Projekt jest wynikiem twórczego spotkania wyjątkowej artystki i artysty zajmujących się choreografią i performance’em, którzy poznali się podczas znakomitego projektu „Much More Than Nothing”. Ruch i taniec stają się w tym projekcie środkiem wyrażenia kontrastu między ekspresją ciała i duszy, między genetyką a uprzedzeniami społecznymi. Jest to próba rzucenia wyzwania różnym stereotypom społecznym i czysto fizycznego zbadania tematu płci.

Koncepcja, choreografia i wykonanie: Tereza Ondrová, Peter Šavel
Oświetlenie: Jiří Hajdyla
Produkcja: Karolína Hejnová, ALT@RT o.s.
Wsparcie: Urząd Miasta Praga, ALT@RT o.s.

Peter Šavel
Uzyskał tytuł licencjata w Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie (specjalizacja pedagogika tańca współczesnego), a następnie w 2010 r. ukończył P.A.R.T.S. w Brukseli. Występował w wielu pokazach, do których choreografię układali znani słowaccy i międzynarodowi autorzy, tacy jak: T. Hauert, S. Sanchis, D. Zambrano, W. Vandekeybus czy A. T. de Keersmaeker. Po przyjęciu do P.A.R.T.S. zaczął pracować nad własnymi choreografiami. „Boys Who Like to Play With Dolls” to jego trzecia choreografia obecna w prestiżowej sieci Aerowaves. Obecnie mieszka i pracuje w Brukseli, gdzie współpracuje z Pierrem Droulersem i rozwija własne projekty.
Tereza Ondrová
W 2006 r. ukończyła pedagogikę tańca na Wydziale Muzycznym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jest założycielką zespołu tanecznego VerTeDance, w ramach którego do tej pory stworzyła wraz z Veroniką Kotlíková ponad 16 projektów. Trzy z nich otrzymały najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie czeskiego tańca współczesnego – nagrodę Tanecznej Produkcji Roku (2005, 2012 i 2014). W 2010 r. otrzymała nagrodę Tancerki Roku. Jako performerka współpracowała między innymi z takimi zespołami i twórcami, jak: DOT 504, Anton Lahký, Olga Cobos, Peter Mika, Nir de Vollf, Felix Ruckert, Thomas Steyaert.
ALT@RT o.s.
ALT@RT prowadzi Studio ALTA od 2007 r. Studio ALTA stopniowo ewoluowało z przestrzeni prób teatralnych w mały teatr. Udało nam się stworzyć prawdziwie otwartą przestrzeń teatralną, która nie podlega wpływom jednej osobistości artystycznej, ale współpracuje z wybitnymi grupami i twórcami z dziedziny nowego teatru. Oprócz działalności teatru i przestrzeni prób działalność ALT@RT obejmuje również organizację festiwali, seminariów, warsztatów ruchowych oraz koprodukcyjną obsługę projektów teatralno-tanecznych.
www.altart.cz