Żartem i szorstko

Karolina Kaliszuk

Żartem i szorstko

 

Świat w pudełku, wolność w ciemności i pozytywna czerń. Można zakryć wszystko sarkastycznym humorem, a później pokazać, jak świat traktuje ludzi, którzy są w jakiś sposób inni.

Dokument o Ann Van den Broek – The Lady in Black w reżyserii Lisy Boerstra przedstawia to wszystko z bliska. Boerstra spędziła ponad pół roku z choreografką oraz tancerzami w czasie pracy nad spektaklem The Black Piece. Film ukazuje głęboki proces, w jakim tworzą artyści. Ich praca jest widocznie wyczerpująca fizycznie i niezwykle intensywna, a jednocześnie pełna pasji. Van den Broek od początku można poznać jako surową i wymagającą. Rytm wystukiwany obcasami butów, wielogodzinne próby, ból, który przeplata się z radością – te elementy łączą się ze sobą naprzemiennie. Fragmenty dzieł takich jak Co(te)lette, I SOLO MENT, My Solo Men czy The Red Piece pokazują, jak bardzo twórczość Ann wiąże się z doświadczeniami z jej życia prywatnego. The Black Piece, którego proces jest głównym motywem filmu, nawiązuje do strachu z dzieciństwa przed ciemnością, nocą i samotnością, o którym opowiada choreografka. Dużą rolę w jej twórczości odegrał brat cierpiący przez wiele lat na psychozę, co było przyczyną jego wczesnej śmierci. Istotny był także fakt, że jej rodzina stanowiła połączenie wybuchowych charakterów, a w domu wiele rzeczy mówiono jednocześnie żartem i szorstko, jak wspomina Van den Broek.

Film nie tylko obrazuje intensywny proces twórczy. Ukazuje także sposób, w jaki trudne i bolesne doświadczenia przekładają się na ruch, stając się siłą choreografki. Jak mówi Ann: „Jestem, kim jestem”.

 

The Lady in Black
XXIV Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Reżyseria: Lisa Boerstra
Produkcja: Windmill Film, Annemiek van der Hell
Premiera: 15 marca 2015 roku, EYE Amsterdam (NL)