Zapraszamy do Lublina na 27 edycję Spotkań

Festiwal pod nazwą Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca realizujemy od 26 lat i jest to jedyny w Polsce festiwal tańca organizowany nieprzerwanie rok po roku od listopada 1997. Ta wyjątkowa ciągłość i wysoka jakość programu jest dla nas wciąż powodem do dumy i radości.

Hanna Strzemiecka, powołując do życia MSTT przed wielu laty, od samego początku stwarzała przestrzeń do współobecności różnorodnych głosów, tak na poziomie artystycznym, jak i koncepcyjnym. Centrum Kultury w Lublinie stworzyło nam znakomite środowisko dla twórczej pracy, Partnerzy instytucjonalni niezawodnie wspierali nas w realizacji ambitnych przedsięwzięć, a widzowie obdarowywali nas swoim zaufaniem i liczną obecnością.
W tej atmosferze wsparcia i duchu tolerancji dla różnorodnych programowych wyborów dotarliśmy w roku 2021 do jubileuszu 25-lecia MSTT, który świętowaliśmy w najlepszym z możliwych towarzystwie Tanztheater Wuppertal Pina Bausch. Osiągnęliśmy szczyt, zrealizowaliśmy wszystkie plany, zachwyciliśmy widzów, udowodniliśmy sobie i światu że marzenia się spełniają. Owacje.

Jednak… pozostały pytania: Co dalej? Co jeszcze możemy osiągnąć? Jakich artystów zaprosić i jakie wydarzenia zorganizować? I najważniejsze: czy dotychczasowy format Festiwalu jest nadal aktualny i odpowiada na wyzwania czasu w jakim obecnie żyjemy?

Podjęliśmy więc próbę refleksji i znaleźliśmy adekwatne hasło: transformacja. Idąc za tym hasłem, edycje 26. i 27. (ubiegłoroczna i tegoroczna) poświęciliśmy na przyjrzenie się sobie i innym. Zaglądamy głębiej w procesy twórcze, dobór tematów, źródła artystycznych inspiracji oraz nasze własne motywacje i decyzje. Wprawdzie idziemy jeszcze drogą programową wytyczoną w latach ubiegłych (Aerowaves, Młoda Polska, large scale, orientacja na wschód, warsztaty itd), ale na horyzoncie pojawia się już zmiana, nowa myśl programowa i nowa wizja festiwalu. Jaka ona będzie? Nad tym jeszcze pracujemy. Festiwal to przecież potężna konstrukcja, skomplikowane logistyczno-finansowe przedsięwzięcie, a także wielkie zobowiązanie i kolosalna odpowiedzialność. Jednak mamy wielką ochotę na transformację, na nowe otwarcie i tego dokonamy, już wkrótce. Bądźcie w tym z nami.

A tymczasem, zapraszamy na 27. odsłonę Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca z niesamowitymi artystami z całego świata, którymi w tym roku są: Mette Ingvartsen (Dania/Belgia), Ioanna Paraskevopoulou (Grecja), Colleen Thomas (USA), Joachim Maudet i Compagnie Les Vagues (Francja), Jean-Baptiste Baele (Norwegia), Rainer Behr (Niemcy), Fundacja Sztukmistrze (Polska), Yoann Bourgeois Art Company (Francja) oraz reprezentacja rodzimych tancerzy i choreografów młodego pokolenia („Młoda Polska”).

Udanego Festiwalu!
Lubelski Teatr Tańca

 

 

PROGRAM PREZENTACJI:

9 listopada 2023

19:00 Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Mette Ingvartsen „The Dancing Public” (Dania/Belgia)

10 listopada 2023

18:00 Sala Widowiskowa, Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka
Fundacja Sztukmistrze „Gradient”(Polska)

20:00 Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Ioanna Paraskevopoulou „MOS” (Grecja)

11 listopada 2023

18:00 Sala Widowiskowa, Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka
Colleen Thomas „Light and desire” (USA)

20:00 Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Jean-Baptiste Baele „Nabinam” (Norwegia)
Joachim Maudet – Compagnie Les Vagues „W̶E̶L̶COME” (Francja)

12 listopada

16:00 Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Prezentacje polskiej sceny tańca „Młoda Polska”

18:00 Sala Operowa, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Yoann Bourgeois Art Company „Nieosiągalny punkt zawieszenia” (Francja)

20:00 Sala Widowiskowa, Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka
Rainer Behr „VONA” (Niemcy/Ukraina)

13 listopada

19:00 Sala Operowa, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Yoann Bourgeois Art Company „Nieosiągalny punkt zawieszenia” (Francja)